فلوراید تراپی و فواید آن در کودکان و بزرگسالان

فلوراید تراپی و فواید آن در کودکان و بزرگسالان

در این مقاله دکتر شکوفه نوبهار (متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان در کرمانشاه) به هفت سوال شما درباره فلوراید تراپی پاسخ خواهد داد، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فلوراید تراپی کودکان کرمانشاه

۱- فلوراید چیست؟ 

فلوراید یکی از عوامل بسیار مهم در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان است که نقش موثری در افزایش استحکام و پیشگیری از پوسیدگی کودکان و نوجوانان ایفا می‌کند. مطالعات نشان داده است فلورایدتراپی در دندان­های شیری ۵۰% و در دندان­های دایمی ۳۰% تا ۴۰% موجب کاهش پوسیدگی می شود. مطالعات همچنین نشان داده احتمال پوسیدگی دندان ها در افرادی که در سنین رشد آب حاوی فلوراید می آشامند، یک سوم افرادی است که آب بدون فلوراید می آشامند. مصرف فلوراید نه تنها برای کودکان بلکه برای تمام سنین توصیه شده است. متاسفانه برخی تصور می کنند که بروز پوسیدگی دندان با افزایش سن امری طبیعی است، ولی این مساله کاملا  نادرست است و واقعیت ندارد.

۲- انواع روش­های استفاده از فلوراید چگونه است؟

به طور کلی دو روش استفاده از فلوراید وجود دارد: روش سیستمیک و روش موضعی. در روش سیستمیک فلوراید با بلع وارد بدنش شده و جذب می گردد. در روش موضعی دندان ها در مجاورت فلوراید قرار می­­گیرند. امروزه اثبات شده است بهترین روش فلوراید تراپی در مطب توسط دندانپزشک و با وارنیش فلوراید (ماده ای شبیه لاک) است که بسیار ساده و کنترل شده انجام می گیرد و خطر فلوورزیس (مسمومیت با فلوراید) در این روش وجود ندارد.

۳- در چه مواردی باید فلوراید تراپی انجام شود؟

انجام فلوراید تراپی با صلاحدید دندانپزشک و انجام آن به صورت دوره­ای (هر سه ماه یکبار) بین ۳۰% تا۶۰% درصد باعث کاهش پوسیدگی می شود. فلوراید تراپی هم برای دندان های شیری و هم برای دندان های دایمی قابل انجام است. البته توصیه می شود انجام فلوراید تراپی به شکل منظم پس از رویش دندان های شیری آغاز شود.

۴- فلوراید تراپی برای چه سنینی مناسب است؟

به دلیل تاثیر شگفت انگیز فلوراید بر پوسیدگی دندانی، استفاده از آن برای تمام سنین و زیر نظر دندانپزشک توصیه می­­گردد. اما به طور کلی مهم ترین گروه های سنی به شرح زیر اند:

□ کودکان زیر ۶ سال: حفاظت از دندان های شیری و مقاوم سازی جوانه دندان های دایمی در برابر پوسیدگی

□ کودکان و نوجوانان ۶-۱۶ سال: حفاظت از دندان های دایمی در حال رویش به خصوص دندان های آسیا که بسیار در معرض پوسیدگی هستند.

□ بزرگسالان: فلوراید تراپی در بزرگسالان نیز بسیار موثر است به خصوص در مواردی مانند خشکی دهان (طبیعی یا به علت مصرف دارو)، تحلیل لثه و دندان های حساس، پوسیدگی حداقل یک دندان در یک سال اخیر، وجود روکش در دهان، بیماران تحت درمان ارتودنسی و بیماران سرطانی که شیمی­ درمانی می شوند.

۵- مراحل انجام فلوراید تراپی چگونه است؟

۱- ابتدا سطح کلیه دندان ها با برس یا یک دستمال مخصوص تمیز می شود.

۲- سطوح پوسیدگی دندان مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت وجود مواد غذایی بین دندانی، این قسمت­ ها تمیز می ­شود.

۳- سطح تمام دندان ها به فلوراید آغشته می گردد.

مراحل فلوراید تراپی

۶- مراقبت های بعد از انجام فلوراید تراپی چیست؟

۱- کودک نباید بعد از فلوراید تراپی دهان خود را بشوید.

۲- کودک باید تا نیم ساعت پس از فلوراید تراپی از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.

۳- کودک باید تا 24 ساعت پس از فلوراید تراپی از مسواک زدن دندان­ها پرهیز کند.

۴- کودک باید تا 24 ساعت پس از فلوراید تراپی از خوردن غذاهای سفت و داغ پرهیز کند.

فلوراید تراپی دکتر شکوفه نوبهار کرمانشاه

۷- آیا فلوراید تراپی عوارض جانبی خواهد داشت؟

اگر فلوراید تراپی تحت نظر دندانپزشک انجام گردد هیچگونه عوارضی نخواهد داشت. اما باید از مصرف خود سرانه آن در منزل اجتناب نمود. بروز مشکل معمولا زمانی است که کودک مقدار زیادی از خمیر دندان یا دهانشویه (یا انواع دیگر فلوراید موجود در بازار مانند ژل فلوراید) را ببلعد، البته این حالت به ندرت اتفاق می افتد. به هر حال در صورتی که چنین مشکلی بروز نمود و علایمی نظیر دل درد و تهوع مشاهده شد به کودک شیر بخورانید و در صورت عدم بهبودی به بیمارستان مراجعه کنید.

اگر فلوراید تراپی تحت نظر دندانپزشک انجام گردد هیچگونه عوارضی نخواهد داشت. اما باید از مصرف خودسرانه آن در منزل اجتناب نمود.

اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز سوالی در ذهن شما باقیمانده است، آنرا در کانال تلگرام ما و یا در قست «از دکتر بپرس» سایت مطرح کنید. دکتر نوبهار در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهد داد.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;