حفره‌های دندانی کودکان چگونه ایجاد می‌شود؟

حفره‌های دندانی کودکان چگونه ایجاد می‌شود؟

معمولا داخل دندان کودکان حفره‌های بسیاری است که در اثر عدم رعایت بهداشت و مراقبت کافی به وجود می‌آید. حفره‌های دندان در واقع همان پوسیدگی دندان هستند که در نتیجه تجمع عفونت و باکتری‌های موجود در دهان ایجاد‌ می‌شوند. مواد تشکیل دهنده این عفونت‌ها شامل باکتری‌ها، مواد اسیدی و مواد غذایی است. نوعی باکتری تاثیر گذار که در تشکیل حفره‌های دندانی موثر است باکتری S. Mutans است. باکتری‌ها در ساختاری به نام بیوفیلم (زیست لایه) زندگی می‌کنند. زیست لایه‌ها شرایط محیطی مطلوبی را برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌کنند.

نوعی باکتری تاثیر گذار که در تشکیل حفره‌های دندانی موثر است باکتری استرپتوکو موتانس است.این باکتری با تخمیر سوکروز و تولید اسید لاکتیک موجب صدمه به مینای دندان می‌شود.

اگر تعادل بین باکتری‌های خوب وجود داشته باشد، بیوفیلم می‌تواند سالم باشد. هنگام شروع پوسیدگی، تعداد باکتری‌های بد افزایش یافته و محیط دهان آماده رشد و تکثیر می‌شود و در نهایت پوسیدگی دندان اتفاق می‌افتد. برای تشخیص و بررسی باکتری‌های دهان، از شاخص اصلی اندازه گیری pH که بزاق است استفاده می‌کنیم.

عوامل مختلفی می‌توانند pH بیوفیلم را تحت تأثیر قرار دهند. به طور کلی غذاها و نوشیدنی‌ها دارای pH متفاوت هستند، هرچه این عدد کمتر باشد، میزان اسیدیته بالاتر است. از آن‌جا که اسید باعث پوسیدگی دندان می‌شود، مصرف نوشیدنی‌ها مانند نوشابه باعث ایجاد حفره می‌شود. نوشیدن آب به جای استفاده از نوشیدنی‌های اسیدی انتخاب خوبی برای تقویت PH دهان است. تغذیه ناسالم می‌تواند باعث ایجاد حفره دندانی شود. به مثال زیر توجه کنید تا تاثیر مخرب غذای اسیدی را بهتر تشخیص دهید:

نان تست با مربای توت فرنگی، به همراه یک فنجان پنیر کوکتی. این ترکیب منجر به PH بسیار پایین در دهان و حتی در بقیه بدن خواهد شد.

در مقابل، انتخاب بهتری نیز وجود دارد که شامل مخلوط کردن غذاهای سالم اسیدی با غذاهای قلیایی (غیر اسیدی) برای کاهش PH کلی است. به مثال زیر توجه کنید:
نان تست با کره بادام زمینی، و ماست یونانی با بلوبری تازه. در این ترکیب بلوبری بسیار اسیدی است و ماست یونانی قلیایی را مخلوط می‌کند. محصولات لبنی گاوها بسیار اسیدی هستند. نان تست به دلیل مخمر اسیدی است و بادام قلیایی است.نوشیدن آب به جای استفاده از نوشیدنی‌های اسیدی انتخاب خوبی برای تقویت PH دهان است.

هر زمان که تنفس دهانی یا داروها جریان بزاق را تحت تأثیر قرار دهند، PH  کاهش یافته و پوسیدگی ایجاد می‌شود. ایجاد حفره روی دندان فقط مربوط به مصرف شیرینی و عدم استفاده از نخ دندان نیست. این مسئله در مورد سطح pH و مدیریت باکتری و رعایت نکات بهداشتی است.

برای پیشگیری از ایجاد حفره‌های دندانی کودک خود، حتما به دکتر متخصص مراجعه کرده تا وضعیت دندان‌های او بررسی شود.

اگر هنوز هم درباره ایجاد حفره‌های دندان و جزییات آن برای کودک دلبندتان سوالی دارید، می توانید به کانال تلگرام ما بپیوندید و یا از طریق واتس اپ ما پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;