هنگام دندان درد کودک چه باید کرد؟

هنگام دندان درد کودک چه باید کرد؟


دندان درد در کودکان معمولا به دلیل التهابی که ایجاد می‌کند باعث ناراحتی کودک و والدین می‌شود. در این شرایط ممکن است احساس ناتوانی و ناامیدی کنید زیرا نمی‌توانید محل درد را با دقت تشخیص دهید. بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و به فرزند دلبندتان کمک کنید. اگر کودک شما سن کمی دارد و احساس ناراحتی می‌کند اما نمی‌تواند احساسش را در این زمینه بروز دهد، شما می‌توانید با استفاده از روش‌های موجود مثل پرسیدن سوالات متعدد به او کمک کنید.

برای تشخیص به موقع دندان درد کودک، بهتر است به توصیه‌های زیر توجه کنید.

نقطه شروع درد را پیدا کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بدانید درد دقیقا از کجا شروع می‌شود. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است و می‌تواند به سوالات شما پاسخ دهد از او بخواهید که به قسمت دردناک اشاره کند. در کودکان کوچک‌تر، به دنبال تورم و قرمزی لثه، گونه، پوسیدگی دندان (تغییر رنگ روی دندان) یا دندان‌های خرد شده باشید. سعی کنید با پرسیدن سوالات تا جای ممکن به محل درد نزدیک شوید تا بتوانید یک اقدام موثر برای تسکین درد پیدا کنید.

برای تشخیص بهتر محل درد، کودک را در آغوش بگیرید تا احساس حمایت کرده و با پرسیدن سوالات کوتاه به کاهش درد او کمک کنید.

سعی کنید علت را پیدا کنید

همه دردی که در ناحیه دندان ایجاد می‌شود مربوط به دندان درد نیست. کودک می‌تواند زبان یا گونه خود را گاز بگیرد، تورم لثه داشته باشد یا در دهان زخم ایجاد کند. رشد دندان‌های جدید نیز می‌توانند بسیار دردناک باشند. اگر دندانی دارای تغییر رنگ، شکسته، شل و یا لکه‌هایی باشد که نسبت به بقیه دندان‌ها تیره‌تر یا روشن‌تر باشد، این موارد می‌توانند از دلایل دندان درد باشند.

پنج روش برای تسکین دندان درد کودک

    به کودک خود کمک کنید تا با استفاده از نخ دندان ذرات غذایی را که ممکن است بین دندان‌ها جمع شده و باعث درد شود، را از بین ببرد.

    بهتر است از یک محلول گرم آب نمک استفاده کنید و کودک را تشویق به شستشو یا نگه داشتن آب نمک روی محل درد کنید.

    از کمپرس سرد استفاده کنید. انجام این کار می‌تواند درد و تورم را تسکین دهد. اگر تورم یا التهابی وجود ندارد، به هر حال می‌توانید این روش را امتحان کنید تا درد کاهش پیدا کند. برای تسکین دندان درد کودک بهتر است حدود 15 دقیقه کمپرس سرد را امتحان کرده، سپس 20 دقیقه توقف کنید.

استفاده از کمپرس سرد در تسکین درد کودک بسیار موثر است.

   با تجویز پزشک به کودک ایبوپروفن یا استامینوفن بدهید. از دوز مناسب سن کودک خود استفاده کنید و به طور منظم آن را مصرف کنید.

    اگر تشخیص دادید که دندان یا لثه آسیب دیده است، یا اگر درد به راحتی تسکین نمی‌یابد، می‌توانید با دفتر ما تماس بگیرید.

اگر کودک شما دچار درد ضربان‌دار، خستگی یا تب است، باید در اسرع وقت با دندانپزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر کودک شما درد در ناحیه دهان همراه با مشکل تنفس یا بلع را تجربه می‌کند، می‌توانید وضعیت او را به صورت جدی‌تری پیگیری کرده و کودک‌تان را به اورژانس ببرید.

بیشترین درد دهان در کودکان با اقدامات ساده قابل رفع است. نکته مهم این است که، در این شرایط آرام باشید و نگرانی یا وحشت از خود بروز ندهید چون کودک از شما یاد می‌گیرد و اگر وحشت کنید، وحشت می کند.

اگر هنوز هم درباره روش‌های درمان درد دندان و جزئیات آن برای کودک دلبندتان سوالی دارید، می توانید به کانال تلگرام ما بپیوندید و یا از طریق واتس اپ ما پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.

نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;