چگونه مراقب سلامت دندان کودک در هنگام ورزش باشیم؟

چگونه مراقب سلامت دندان کودک در هنگام ورزش باشیم؟


ورزش یکی از فعالیت‌های پرانرژی و تاثیر گذار برای کودکان است که خلاقیت آن‌ها را درگیر می‌کند. کودکان می توانند از طریق بازی یا ورزش‌های گروهی مهارت‌های حرکتی خود را رشد دهند و یاد بگیرند که چگونه تعارضات را حل و با هم کار کنند. شما به عنوان والدین، ممکن است از مزایا و ویژگی‌های مثبت ورزش به خوبی آگاه باشید، اما به طور طبیعی نگران سلامت و ایمنی فرزند خود هستید.

معمولا صورت کودک در هنگام ورزش و بازی‌ ممکن است مورد اصابت و ضربه قرار گیرد و روی دندان‌های فرزند شما تأثیر بگذارد. چوب هاکی، توپ بسکتبال، یا یک پرش اشتباه در والیبال نمونه‌هایی از راه‌های از دست دادن دندان توسط کودک است. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد که ورزشکاران جوان هر ساله بیش از سه میلیون دندان از دست می‌دهند.

هر ساله تعداد زیادی از کودکان دچار سانحه از دست دادن دندان در هنگام ورزش یا بازی با هم‌سالان می‌شوند.

رعایت اصول ورزشی برای محافظت از دندان‌ها

تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه‌ای نیازمند ارتقای مهارت‌ها، یادگیری قواعد بازی و خوب ورزش کردن است. رعایت این مولفه‌ها تضمین کننده ایمنی هستند. مثلا در بازی‌هایی مثل فوتبال، کودکانی که توپ‌گیر هستند باید مراقب ضربات پنالتی باشند، تا کمتر در تماس مضر با توپ، هم تیمی‌ها یا حریفان قرار گیرند.

تجهیزات حفاظتی مناسب برای دندان‌ها

اگر کودک شما در ورزشی فعالیت می‌کند که سلامت دندان‌هایش را تهدید می‌کند، استفاده از گارد محافظ دندان برای کودک ضروری است. محافظ‌های دندان متناسب با دهان کودک شما هستند و از پلاستیک نرم تشکیل شده‌اند. در ابتدا ممکن است که کودک شما در برابر پوشیدن محافظ دندان مقاومت کند، اما می‌توانید با لحن آرام و زیبا همراه با خواندن شعر مورد علاقه‌اش او را تشویق به استفاده از محافظ دندان کنید. برای ورزش‌های دیگری مثل دوچرخه سواری یا اسکیت، استفاده از یک کلاه ایمنی یا ماسک صورت محافظت بیشتری ایجاد می‌کند.

پیشگیری بهترین روش برای حفظ سلامت دندان است

با وجود این که که پیشگیری بهترین روش برای حفظ سلامت دندان است، اما اگر کودک شما در حین ورزش یا بازی دندان خود را از دست دهد، مراجعه به دکتر و درمان سریع می‌تواند وضعیت او را بهبود بخشد. اگر در مواردی نیاز به کاشت یا ایمپلنت دندان باشد، کاشت سریع در حدود ده درصد موارد می‌تواند موثر باشد. 

برای اطلاع از راه‌های حفظ دندان آسیب دیده یا از دست رفته، می‌توانید با مطب دکتر نوبهار تماس بگیرید. هم‌چنین می‌توانید به کانال تلگرام ما بپیوندید و یا از طریق واتس اپ ما پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;