مواردی که نشان می دهد کودک شما مسواک نمی زند!

مواردی که نشان می دهد کودک شما مسواک نمی زند!

اگر می خواهید مطمئن شوید که کودک شما مسواک زده و مسواک زدن او صحیح است، باید در کنار اعتماد به او، گاهی کودک را چک کنید. در این مقاله با تکنیک هایی آشنا می شوید که از غیب برای شما خبر می آورند که آیا کودک مسواک زده است یا خیر!

آموزش مسواک زدن به کودکان | دندانپزشکی کرمانشاه مقدمه

هر پدر و مادر سعی دارند بیشترین مراقبت ممکن از کودک خود را انجام داده و عادات مثبت و موثر بر موفقیت را در کودک خود نهادینه کنند. مسواک زدن احتمالا اولین وظیفه است که پدر و مادر به کودک خود محول می کنند و اغلب اولین موردی است که کودک تلاش می کند با انجام آن استقلال خود را نشان دهد. تا سنی که کودکان شما تمام وقت در خانه هستند، بررسی عادت بهداشت دهان و دندان آنها ساده است. اما هر کودک بلاخره به سنی می رسد که مواظبت همه جانبه او غیر ممکن شده و باید تا حدی به خود کودک اعتماد کرد. البته در کنار این اعتماد به کودک، باید مطمئن شد که سلامت کودک در خطر نیست. شما با توجه به موارد زیر می توانید به کودک القا کنید که همیشه حواستان به او هست و فرشته نگهبان او، به شما گزارش می دهد.

۱-کودک مسواک زدن را بسیار سریع تمام می کند

اگر کودک شما مسواک زدن را در زمانی کوتاه انجام می دهد، مسواک زدن او قابل قبول نیست. حتی مسواک زدن کودکان با چند دندان شیری هم باید حداقل دو دقیقه به طول بیانجامد. اگر کودک شما بیش از حد سریع مسواک می زند، به او آموزش دهید که مسواک زدن تمام قسمت های دهان بسیار مهم است. می توانید از موسیقی برای انگیزه دادن به کودک استفاده کنید تا زمان دو دقیقه ای مسواک زدن را رعایت کند.

۲- مسواک خشک در داخل جا مسواکی

پس از هر بار مسواک زدن، مسواک کودک را چک کنید. خشک بودن مسواک کودک یک نشانه بدیهی از مسواک نزدن اوست.

۳- تکه های غذا در لبخند کودک

اگر کودک شما با افتخار از دستشویی بیرون آمده و می گوید مسواک زدنش را تمام کرده است، از او بخواهید به شما لبخند بزند تا ببینید چقدر دندان های او سفید اند. تکه های باقیمانده غذا بین دندان ها نشان می دهد که کودک باید به دستشویی برگشته و کار ناتمام خود را دوباره انجام دهد.

۴- آزمون جیر جیر!

از کودک خود بخواهید که انگشت خود را خیس کرده و روی دندان هایش بکشد. اگر صدای جیر جیر دندان ها به گوش رسید نشان می دهد کودک با دقت مسواک زده و کار خود را درست انجام داده است.

۵- سفید بودن زبان کودک

زبان کودک شما سفید است، اما یک زبان تمیز باید صورتی رنگ باشد. زبانی که باکتری های آن به درستی تمیز شده باشد اصلا سفید رنگ نیست. بنابراین مطمئن شوید کودک شما یاد گرفته است که زبان خود را نیز به درستی تمیز کند. تنها در این صورت است که کودک بهداشت دهان و دندان مناسبی دارد.

زبانی که باکتری­های آن تمیز شده باشد اصلا سفید رنگ نیست.

نخ دندان کشیدن کودک۶- نخ دندان کشیدن کودک

کشیدن نخ دندان به صورت روزمره شاید دو برابر مسواک زدن اهمیت دارد. برای اطمینان می توانید به سطل آشغال اتاق او نگاه کنید. همچنین می توانید نخ دندان کشیدن را همزمان با کودک و در کنار او انجام دهید. هر دو شما باید همزمان با هم نخ دندان کشیدن را تمام کنید.

۷- بوی بد دهان کودک

بوی بد دهان در سنین پایین معمولا نشان دهنده حضور باکتری های ایجاد شده توسط مواد غذایی است. پس از مسواک زدن از کودک تست بوی دهان بگیرید و اگر چیزی جز بوی مطبوع به مشام شما خورد، باید او دوباره به دستشویی برگردد.

۸- وجود پوسیدگی

اگر مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی و درد دندان در فرزند شما در حال افزایش است، این یک نشانه واضح از مسواک نزدن اوست. در این موارد به مطب مراجعه کنید. در مطب می توان نکاتی تکمیلی به شما پیشنهاد داد تا کودک را نسبت به مسواک زدن با انگیزه و هیجان زده نگه دارید.

اگر کودک شما برای مسواک زدن به انگیزه بیشتری نیاز دارد، پیشنهاد می کنیم مقاله پنج توصیه برای تشویق کودک به مسواک زدن را مطالعه کنید. برای مطالعه مقالات بیشتر و پرسش سوالات خود می تواند به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصص دندانپزشکی اطفال مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;