مصاحبه با دکتر یاسمی (روانشناس) درباره بیش فعالی

مصاحبه با دکتر یاسمی (روانشناس) درباره بیش فعالی

دکتر پریسا یاسمی نژاد، روانشناس تربیتی، در این مقاله به پنج سوال اصلی شما درباره بیش فعالی پاسخ خواهند داد؛ با ما همراه باشید.

بیش فعالی در کودکان۱- علایم بیش فعالی چیست؟ 

بیش فعالی دارای ویژگی های بارزی است که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز، بروز اعمال ناگهانی و غیرقابل پیش بینی می شود. این اختلال ۳ دسته علامت دارد:

دسته اول، پرتحرکی (بیش فعالی)؛ کودک از نظر حرکت پرجنب و جوش است و دویدن کودک زیاد و لحظه ای آرام نیست و خسته نمی شود. مخصوصا در مهمانی، فروشگاه و... این علامت در سنین پیش از دبستان به وضوح مشاهده می شود. در سن دبستان نیز بیش فعالی کودک به صورتی است که معلم می گوید بچه روی صندلی دائماً حرکت می کند و در کلاس راه می رود، اما این مسایل به تدریج و با افزایش سن کاهش می یابد. 

□ دسته دوم، کودکانی که دچار رفتارهای تکانشی هستند؛ به عنوان مثال کودک یک لحظه عصبانی شده و چیزی را پرت می کند و متوجه نیست که ممکن است این کار خطرناک باشد به جسم به چشم شما برخورد کند. یا از بلندی می پرد و دچار شکستگی پا می گرددیا اینکه یک بچه ۳ ساله به داخل خیابان دویده و خود را معرض ریسک و خطر قرار می دهد.

دارا بودن این علائم لزوما دلیل این نیست که کودک دچار بیماری بیش فعالی باشد، اما اگر کودک شما بعضی از این علایم را داراست، باید به بیش فعالی او مشکوک شد و کودک را به روانشناس ارجاع داد.

□ دسته سوم، کودکانی هستند که با مشکل توجه و تمرکز مواجهند و این مشکل در تحصیل آنها اختلال ایجاد می کند. این کودکان اشتباه ناشی از بی دقتی دارند و غلط های دیکته آنها زیاد است. یا وسایل شان را در مدرسه جا می گذارند.
البته دارا بودن این علائم لزوما دلیل این نیست که کودک دچار بیماری بیش فعالی باشد، اما اگر کودک شما بعضی از این علایم را داراست، باید به بیش فعالی او مشکوک شد و کودک را به روانشناس ارجاع داد.

۲- دلیل بیش فعالی چیست؟

بیشتر مطالعات نشان می دهد اختلال بیش فعالی موروثی است. اما در سال های اخیر تحقیقات از ارتباط این اختلال با مواد سمی محیطی مانند بیس فنول A و فتالات (مهم ترین مواد در تولید مواد آرایشی، پلاستیک، پرده حمام) و همین طور حشره کش ها خبر می دهد. این علم بسیار جدید است و تحقیقات همچنان باید ادامه پیدا کند. کودکان نسبت به مواد سمی محیط حساس هستند و باید نسبت به مواجهه آنها با این مواد دقت شود. چندین دلیل دیگر برای ابتلای کودک به اختلال بیش فعالی را می توان مرتبط با ژنتیک، آسیب کوچک مغزی در زمان تولد یا حتی استرس و نگرانی دوران بارداری دانست.

۳- راه های درمان بیش فعالی کدام است؟ 

درمان سریع برای بیش فعالی وجود ندارد اما علائم آن قابل شناسایی و کنترل هستند. بهتر است والدین برای کمک کردن به خود و کودکشان در مورد این اختلال اطلاعات بیشتری کسب کنند. همچنین زیر نظر یک روانشناس برنامه تربیتی ویژه ای را متناسب با نیازهای فرزند خود طرح ریزی کنند. درست است که کنار آمدن با کودکان بیش فعال کار ساده ای نیست اما والدین باید از تنبیه بدنی کودک جدا خودداری کنند. دارو درمانی نیز در صورت تجویز روانپزشک کمک بسیاری به این دسته از کودکان می کند. البته فقط زمانی باید از دارو استفاده کرد که درجه بیش فعالی کودک بالا باشد زیرا دارو های درمان این اختلال عوارضی برای کودک به همراه خواهد داشت. در مواردی که درجه بیش فعالی زیاد نیست بهتر است روانشناس از رفتار درمانی همراه با آموزش والدین استفاده کند.
درمان بیش فعالی

دکتر یاسمی نژاد، مدرس دانشگاه و مدیر کلینیک روانشناسی حامی در کرمانشاه هستند. دکتر یاسمی به صورت تخصصی در زمینه روانشناسی کودک فعالیت کرده و متخصص در تشخیص و درمان اختلالات روانی کودکان و اصلاح مشکلات رفتاری کودکان هستند. در صورتی که تمایل دارید از ایشان مشاوره بگیرید، به اینجا مراجعه کنید. ازاینجامی توانید به کانال تلگرام دکتر یاسمی نژاد بپیوندید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;