فیشور سیلانت: انقلابی در پیشگیری از پوسیدگی

فیشور سیلانت: انقلابی در پیشگیری از پوسیدگی

پس از مسواک و نخ دندان، مهم ترین راه پیشگیری از پوسیدگی در کودکان انجام فیشور سیلانت است. به قول انگلیسی ها «یک اونس پیشگیری بهتر از یک پوند درمان است». اگر شما نیز به این ضرب المثل اعتقاد دارید، حتما در این مقاله با ما همراه باشید. 

چرا فیشور سیلانت برای کودکان ضروری است؟

اگر به دهان خود یا کودک تان به دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که دندان های عقبی دارای سطح صافی نیستند، بلکه سطح آنها پر از فرو رفتگی و شیار است. بسیاری تحقیقات نشان می دهد ۷۰ درصد پوسیدگی ها از همین سطوح جونده عقبی آغاز می شود.

این سطوح همان جایی هستند که غذا بین آنها جویده و له می شود و دارای شیارهای فراوان هستند. مشکل اینجاست که این شیار ها به سادگی با برس مسواک تمیز نمی شوند؛ چرا که اغلب شیار ها بسیار عمیق و باریک هستند به شکلی که شاید حتی یک موی مسواک هم نمی تواند به عمق آن برسد. به همین دلیل لازم است جهت پیشگیری از پوسیدگی این دندان ها، شیار ها را مسدود نمود. مهر و موم کردن شیارها با مواد شیار پوش «فیشور سیلانت» نامیده می شود.

پر کردن شیارهای سطوح جونده دندان را «فیشور سیلانت» می نامند.

فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن است.

فیشور سیلانت توسط دندانپزشک انجام می شود. با این عمل گیر غذایی از بین رفته و سطح دندان به راحتی با مسواک قابل تمیز کردن خواهد شد. فیشور سیلانت، سدی را میان باکتری های پوسیدگی زا و مینای دندان ایجاد می کند. با کمک این روش می توان زندگی در دوره کودکی را بدون پوسیدگی دندانی امکان پذیر ساخت.

فیشور سیلانت در کرمانشاه

دقت شود با اینکه سطوح جونده دندان ها تنها ۱۲ درصد از کل سطوح دندانی را تشکیل می دهند، اما بیشتر پوسیدگی های دندانی کودکان مقطع ابتدایی در همین سطوح جونده مشاهده می شود. امروزه اثبات شده انجام شیار درمانی یا فیشور سیلانت موجب پیشگیری از پوسیدگی به مدت  ۵ تا ۱۵ سال خواهد شد.

فیشور سیلانت برای چه کسانی توصیه می شود؟

گروه های زیر برای انجام فیشور سیلانت در اولویت هستند:

□ کودکانی که دندان های آسیای آنها به تازگی در آمده است.

□ کودکانی که دندان شیری آنها در معرض پوسیدگی است. 

□ بزرگسالانی که دندان هایشان به صورت طبیعی دارای شیارهای عمیق است. 

□ بزرگسالانی که میزان ابتلای آنها به پوسیدگی در آنها زیاد است.

سن مناسب برای انجام فیشور سیلانت چه زمانی است؟

مناسب ترین زمان برای انجام فیشور سیلانت دقیقا دوره ای است که دندان های دایمی کودک شروع بیرون آمدن می کند. این زمان معمولا بین ۶ تا ۱۲ سالگی اتفاق می افتد. بهتر است قبل از اینکه علایم پوسیدگی در این دندان ها مشاهده شود، فیشور سیلانت انجام شود. مخصوصا اگر این دندان ها دارای شیارهای عمیق باشند، این پیشگیری ضروری تر است. 

فیشور سیلانت برای کودکان شش سال به بالا اهمیت دو چندان دارد؛ چرا که اولین دندن های دایمی در این سن رویش می یابد.

روش انجام فیشور سیلانت چگونه است؟

انجام عملیات فیشور سیلانت بسیار آسان، کوتاه مدت و بدون درد بوده و نیاز به تزریق ندارد. مراحل انجام فیشور سیلانت به صورت زیر است:

۱- ابتدا دندانپزشک باید دندان یا دندان های مناسب برای فیشور سیلانت را تعیین کند. معمولا دندان های دایمی عقبی کودکان که تازه رویش یافته اند، شیارهای عمیقی دارند و فاقد پوسیدگی هستند بهترین گزینه اند.

۲- دندانپزشک دندان مورد نظر را با برس تمیز کرده و در صورت نیاز آنرا کمی تراش داده و کاملا تمیز و خشک می کند.

۳- شیارها با ماده چسب مانندی پر شده و دندان دارای سطحی صاف و بدون شیاری می شود که تمیز کردن آن بسیار ساده است. در نتیجه احتمال بروز پوسیدگی بسیار کم خواهد شد.

۴- ماده فیشور سیلانت معمولا سال ها دوام دارد. اما برای اطمینان دندان ها باید هر چند وقت یک بار به وسیله دندانپزشک کنترل شوند.

۵- برای عمر بیشتر این مواد بهتر است کودک در جویدن مواد غذایی سخت یا مواد بسیار چسبنده احتیاط کند. همچنین زدن مسواک و نخ دندان باید به روال عادی ادامه یابد.

تمام مراحل فیشور سیلانت کمتر ۱۵ دقیقه وقت خواهد برد و هزینه آن نیز بسیار مناسب است. همیشه به یاد داشته باشید که هزینه پیشگیری قطعا بسیار کمتر از هزینه درمان است. 

سوالات متداول درباره فیشور سیلانت

۱- خیلی از والدین از این نکته در هراس اند که مبادا مسدود کردن شیار دندان ها روند جویدن را مختل کند. در پاسخ باید گفت که مسدود کردن شیارها روی همه دندان ها انجام نمی شود؛ بلکه فقط روی شیارهایی انجام می کردد که باعث گیر کردن غذا می شوند.

۲- نگرانی دیگری که برخی از والدین دارند در مورد ظاهر فیشورسیلانت است. والدین باید بدانند که برای پوشاندن شیارها از مواد هم رنگ دندان استفاده می شوند بنابراین هیچ مشکلی برای زیبایی دندان ها به وجود نخواهد آمد.

در پایان باید متذکر شد سیلانت تراپی کار پیچیده ای نیست، هزینه زیادی برای خانواده ها ندارد و اتفاقا موجب کاهش هزینه های بعدی هم می گردد. در تمام دنیا این درمان در بزرگسالانی که در معرض خطر پوسیدگی هستند نیز استفاده می‌گردد. بنابراین فیشور سیلانت برای تمام سنین لازم و مفید خواهد بود.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


صارمی

با سپاس از این مطالب خوب که درباره پیشگری هستش.

نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;