یکی از مهمترین عوامل پوسیدگی زا: شیشه شیر

یکی از مهمترین عوامل پوسیدگی زا: شیشه شیر

پوسیدگی با شیشه شیر را جدی بگیرید

پوسیدگی شیشه شیر که از آن با نام پوسیدگی زود هنگام دوران کودکی یاد می شود، عموما در دندان های جلویی فک بالا رخ می دهد؛ هر چند در سایر دندان ها نیز ممکن است مشاهده شود. یکی از عوامل موثر در ایجاد پوسیدگی دندان کودکان، تماس مکرر دندان ها با مایعات حاوی قند و کربوهیدرات است. یکی از مخرب ترین عادت ها، خواباندن کودک به همراه شیشه ای حاوی شیر، آب میوه و یا مایعات شیرین است.

زمانی که کودک با شیشه شیر به خواب می رود، شیر یا مایع شیرین شده داخل آن، در اطراف دندان ها جمع شده و محیط مناسبی را برای عملکرد میکروب ها فراهم می کند. همچنین در حین خواب میزان جریان بزاق در دهان کاهش می یابد که خود سبب تسریع روند پوسیدگی خواهد شد.

اولین نشانه های پوسیدگی دندان به صورت نقاط سفید رنگی بر روی دندان های قدامی فک بالا ظاهر می شوند که به آسانی قابل تشخیص نیستند. این نقاط سفید نشان دهنده ی از بین رفتن مواد معدنی دندان ها و شروع روند پوسیدگی می باشد.


به محض دیدن پوسیدگی در دهان کودک، از دندانپزشک مشاوره بگیرید

اگر پوسیدگی های دندان زود شناسایی شوند، می توان با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی کودک و انجام برخی روش های پیشگیری مانند فیشور سیلانت و یا فلورایدتراپی پوسیدگی را متوقف نمود و حتی آنرا درمان کرد. اگر پوسیدگی بیشتر باشد می توان با استفاده از مواد پر کننده، دندان را بازسازی نمود. البته در موارد شدید تر چاره ای جز کشیدن دندان نیست.

جلوگیری از پوسیدگی با شیشه شیر

برای جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان با شیشه شیر، به نکات زیر توجه کنید:

□ هیچگاه کودکتان را در حالی که شیشه شیر در دهان دارد نخوابانید، این کار علاوه بر تماس دندان‌ها با مواد مضر، احتمال عفونت گوش و خفگی را نیز افزایش می‌دهد.

□ کودکی که زمان شیر خوردن به خواب می‌رود، بایستی وادار به آروغ زدن شود و سپس در رختخواب گذاشته شود.

□ در صورت اصرار کودک به دادن شیشه شیر در حین خواب، محتوای شیشه باید به آب خالی محدود باشد.

□ بعد از رویش اولین دندان شیری، از تغذیه کودک با شیشه شیر یا سینه مادر در طول شب و برای مدت طولانی خودداری کنید.

□ هرچه سریع تر کودک بتواند به جای شیشه شیر از فنجان و یا لیوان معمولی استفاده کند بهتر است. معمولا ۱۲ تا ۱۴ ماهگی زمان مناسبی برای این کار به شمار می رود.

□ به محض رویش دندان ها، مسواک زدن را برای کودکتان آغاز کنید..

در پایان پیشنهاد می شود مقاله پیشگیری از پوسیدگی های دندانی زود رس کودکان را نیز مطالعه فرمایید. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر پس از مطالعه این مقاله سوالی در ذهن شما ایجاد شده است، آنرا در تلگرام ما مطرح کنید، یا در بخش «از دکتر بپرسید» سایت مطرح کنید. دکتر شکوفه نوبهار متخصص دندانپزشکی کودکان در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهد داد.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;