آیا پر کردن دندان شیری کودک، لازم و منطقی است؟

آیا پر کردن دندان شیری کودک، لازم و منطقی است؟

پاسخ به سوال بسیاری از شما عزیزان:


- آیا منطقیه که دندان شیری کودک رو پر کرد؟ مگه کشیدنش مشکلی داره؟

در پاسخ، باید این نکته را متذکر شد که دندان های شیری به عنوان فضا نگهدارنده طبیعی برای دندان های دائمی زیرین خود عمل می کنند. یعنی حضور آنها در دهان، به دندان های دائمی کمک می کند که در زمان مناسب و در محل صحیح خود رویش پیدا کنند.

برخی از کودکان به دلایل مختلف (ضربه، شکستگی و پوسیدگی و...) دندان‌های شیری خود را زودتر از موعد از دست می دهند. در این شرایط، دندان های مجاور که با فضای خالی روبرو هستند، به سمت این فضای خالی حرکت کرده و آن را اشغال می کنند. در این شرایط دیگر جایی برای رویش دندان دایمی جانشین (که قرار است چند سال بعد رویش کند) باقی نمی ‌ماند. پس ناچارا دندان دایمی یا نهفته می ماند و یا کج در خواهد آمد. در این حالت ردیف دندان‌ها به هم خورده  و نیاز به درمان ارتودنسی پیش می آید. از آنجا که ارتودنسی درمانی طولانی، وقت گیر و  نسبتا پر هزینه است، توصیه دندانپزشکان این است که دندان شیری ترجیحا درمان گردد و اگر هم راهی جز کشیدن آن نیست، برای نگه داشتن فضای خالی ناشی از آن دندان، از «فضا نگهدار» استفاده شود.

شیوه استفاده از فضا نگهدار


نتیجه عدم استفاده از فضا نگهدار (نهفته ماندن دندان دایمی)

برای کسب اطلاع درباره فضانگهدار می توانید به مقاله با همین عنوان در وبسایت ما مراجعه کرده و یا به کانال تلگرام ما مراجعه فرمایید.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر پس از مطالعه این مقاله سوالی در ذهن شما ایجاد شده است، آنرا در تلگرام ما مطرح کنید، یا در بخش «از دکتر بپرسید» سایت مطرح کنید. دکتر شکوفه نوبهار متخصص دندانپزشکی کودکان در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهد داد.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;