آیا رادیوگرافی برای کودکان مضر است؟

آیا رادیوگرافی برای کودکان مضر است؟

برخی از اغلب والدین مراجعه کننده به مطب دکتر نوبهار درباره ضرر رادیوگرافی و اشعه ایکس برای کودکان نگرانند. والدین سوالات مختلفی در ابن باره مطرح میکنند از جمله:

آیا رادیوگرافی و گرفتن عکس دندان کودک برای او مضر نیست؟

آیا بهتر نیست که عکس دندان را نگیریم؟

اصلا رادیوگرافی و گرفتن عکس دندان کودک چه ضرورتی دارد؟


اگر این گونه سوالات برای شما هم در ذهنتان وجود دارد، پاسخ علمی به این سوالات را از متخصص دندانپزشکی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه بشنوید. دکتر شکوفه نوبهار به این سوالات پاسخ میدهد:

اصلا رادیوگرافی لازم است؟ چرا عکس دندان کودک را بگیریم؟

به بیان ساده باید اینگونه پاسخ داد: برای برخی درمان ها بسیار مهم است که ما مکان و شرایط دقیق ریشه دندان را بدانیم. همچنین بعضی مواقع در معاینات دندان به نظر سالم میرسد ولیکن پس از انجام عکسبرداری رادیوگرافی از دندان به پوسیدگی پی برده می شود. حتی برای پی بردن به عفونت انتهای ریشه دندان و یا میزان تحلیل استخوان یا چک کردن زیر پرکردگی های قدیمی بایستی به گرافی متوسل شد. در کودکان استفاده از گرافی برای نشان دندان مرحله رشدی دندان های دائمی زیر دندانهای شیری نیز کاربرد دارد. علاوه بر این، در زمان کشیدن دندان ها باید اطمینان حاصل کنیم زیر دندان شیری کودک جوانه دندان دایمی موجود است. گاهی اتفاق می افتد که کودک فقط دندان شیری داشته و دندان دایمی نخواهد داشت و کشیدن آنها اشتباه بزرگی است.

بنابراین وقتی پزشک متخصص لازم میداند که رادیوگرافی تهیه شود به او اعتماد کنید و مطمئن باشید این کار جهت رعایت اصول تخصصی و حفظ سلامت کودک شماست.

آیا رادیوگرافی برای کودک مضر نیست؟

برای پاسخ دهی به این سوال باید به این نکته توجه کرد که میزان اشعه مورد استفاده در رادیوگرافی چه مقدار است؟

میزان اشعه ای که در رادیوگرافی های دندانپزشکی استفاده می شود، در گذشته مقداری قابل توجه بود. اما در تحهیزات دیجیتالی امروز، مقدار اشعه اعمالی بسیار پایین است. به عنوان مثال: چهار عدد رادیوگرافی معمولی بایت وینگ (یا پری آپیکال) دوز اشعه ای حدود 0.005 میلی سیورت است. این میزان، که معادل یک روز اشعه کیهانی است که شما به طور عادی هر روز دریافت میکنید! به بیان دیگر، اگر یک سفر هوایی کوتاه در حد یک تا دو ساعت داشته باشید، همین میزان اشعه دریافت خواهید کرد.

درباره رادیوگرافی پانورامیک، دو برابر این میزان (یعنی دو روز تابش عادی کیهانی) پرتو ایکس نیاز دارد. دقت شود این مقدار اشعه، با رادیوگرافی های پزشکی و سی تی اسکن ،گاما و… قابل مقایسه نیست و در مقایسه با آن ها بسیار ناچیز است.

اگر هنوز هم درباره رادیوگرافی سوالی دارید و یا درباره کودک خود به مشاوره نیاز دارید می توانید به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص  دندانپزشکی اطفال مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


golsari

aali

hamid

ممنون استاد عزیز. شما الگوی ما هستید :)))

Akh_h12

ببخشید خانم دکتر، اینکه گفتید به اندازه یک روز اشعه کیهانی هستش یعنی کم یا زیاد؟ یعنی ضرری نداره؟ ممنون میشم پاسخ بدید

دکتر شکوفه نوبهار

برابر بودن شدت اشعه به اندازه مقدار اشعه کیهانی یک روز، یعنی برابر یه پیاده روی در یک روز آفتابی اشعه دریافت میکنید. بنابراین بی خطر است. نگران نباشید.

Akh_h12

ممنونم، خیالم راحت شد! سپاس از اینکه پاسخگو هستید...

نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;