آیا آدامس تریدنت برای سلامتی مضر است؟

آیا آدامس تریدنت برای سلامتی مضر است؟

در این مقاله، پاسخ متخصص دندانپزشکی به یکی از شایعات رایج میان مردم درباره آدامس تریدنت را منتشر می کنیم.

اخیرا در بسیاری از شبکه های اجتماعی و حتی برخی رسانه های رسمی، مطالبی درباره وجود الکل در آدامس تریدنت و همچنین بروز مشکلات هورمونی و نازایی در اثر مصرف این آدامس را منتشر کرده اند و متاسفانه بسیاری افراد که نگران سلامت عزیزانشان هستند، بدون تحقیق و تفکر این شایعه را دست به دست می کنند.

نمونه هایی از عناوین مرتبط با این شایعه به این صورت است:

* آدامس تریدنت در کشور ما به فروش میرسه درحالیکه  فروشش در امریکا ممنوع میباشد.

* روی بسته آدامس نوشته که خرید و فروش در آمریکا ممنوعه و این آدامس نازایی میاره.

* آدامس های الکل دار در سوپر مارکت های شهر

* فروش آدامس الکلی در بازار

* عرضه آدامس تریدنت ممنوع شد.

این گونه شایعات موجب شده برخی والدین نسبت به نازایی خود یا سلامت کودکانشان که از این آدامس استفاده میکنن نگران شوند. پاسخ علمی به این شایعات را در ادامه و از زباد دکتر شکوفه نوبهار بشنوید:

۱- شایعه اول: فروش آدامس تریدنت در امریکا ممنوع است:

خیر! فروش آدامس تریدنت در امریکا ممنوع نیست! برخی با استناد به اینکه روی جلد آدامس تریدنت عبارت: «Not for sale in the USA  –  فروش درامریکا ممنوع» درج شده است، استنباط کرده اند که به دلیل ضررهای این آدامس خود امریکایی ها آن را مصرف نمی کنند. اما این مساله درست نیست و آدامس های تریدنت در سراسر امریکا به فروش می رسد! این مساله صرفا جهت جلوگیری از فرار مالیاتی این شرکت است.


توضیح اینکه امریکا کالاهای صادراتی را معاف از مالیات می داند و برای اینکه این کالاهای معاف شده از مالیات، دوباره به امریکا برنگردد و بدون پرداخت مالیات به فروش نرسد، قوانین محکمی وضع نموده است. یکی از این قوانین، درج الزامی عبارت «Not for sale in the USA – فروش درامریکا ممنوع» بر روی اجناس صادراتی است.

بنابراین درج این عبارت صرفا به دلیل صادراتی بودن و جلوگیری از فرار مالیاتی است. وگرنه آدامس های تریدنت در سراسر امریکا به فروش می رسند و آدامس های صادراتی هیچ فرقی با آدامس های داخل امریکا (از نظر مواد تشکیل دهنده و...) ندارند.


۲- شایعه دوم: آدامس تریدنت حاوی الکل است:

این ادعا هم از موارد عجیبی است که منتشر می گردد. شایعه وجود الکل مست کننده و حرام در آدامس های تریدنت، حقیقت ندارد.  الکل شکر (Sugar Alcohol) یکی از شیرین کننده های کم کالری است که در بستنی ها، شیرینی جات، آب نبات ها و آدامس ها یافت می شود. خود شکر معمولی هم در ساختار خود گروه های الکلی دارد. اما الکلی که مست کننده بوده و خوردن آن حرام است (الکل مایع) اتانول هست. بسیاری از ترکیبات افزودنی از جمله موارد Arabitol، Xylitol، Sorbitol گروه عاملی الکل وجود دارد. به دلیل تاثیر کمتر بر قند خون، تولید کنندگان محصولات غذایی به استفاده از الکل قند روی آورده اند. ضمن اینکه مراجع هم حکم بر حلال بودن این ماده صادر نموده اند.


۳- شایعه سوم: آدامس دارای ترکیبات مضر هورمونی است:

سازمان غذا و داروی کشور گزارشی از مضر بودن این آدامس نداشته و اختلالات هورمونی و نازایی را از عوارض آن نمی داند؛ محصولات این شرکت پس از ارزیابی لازم، مجوز های مربوط را دریافت کرده است. لازم است بدانید آدامس بدون قند تریدنت مورد تایید انجمن دندانپزشکان آمریکا نیز هست. بنابراین با خیال راحت این آدامس رژیمی و سالم را بجوید و لذت ببرید!

اگر هنوز هم درباره آدامس تریدنت یا سایر شایعات سوالی دارید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان در کرمانشاه مطرح نمایید.

نظرات سایرین درباره ی این مقاله


رضایی

خیالمون رو راحت کردید. ممنون دکتر نوبهار عزیز!

دارایی

ممنون از اینکه اینقدر وقت میذارید و م این شایعات که ما تویی تلگرام میبینیمو توضیح میدید. خیلی خوبه

نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;