نشانه های رویش دندان کودکان و روش تسکین دادن به آنها

نشانه های رویش دندان کودکان و روش تسکین دادن به آنها

فرایند رویش دندان برای همه کودکان یکسان نیست و در هر کودک ممکن است دندان در آوردن متفاوت باشد. در ادامه به اصلی ترین نشانه هایی رویش دندان اشاره شده و راه های تسکین این بی قراری ها نیز ارایه شده است:


نشانه های رویش دندان کودکان:

۱- کودک احساس نیاز به ساییدن لثه دارد

فشاری که دندان در حال رشد به دهان کودک وارد میکند ممکن است کمی برایش آزار دهنده باشد. به همین دلیل بیشتر کودکان در چنین شرایطی به دنبال وسیله ای برای ساییدن به لثه ها هستند. جویدن وسایل مختلف، یکی از پاسخ هایی است که کودکان به حس عجیبی که در دهان خود دارند میدهند.

۲- لثه های کودک متورم هستند

قبل از رویش دندان ها، ممکن است لثه های کودک قرمز، متورم و حتی کبود شود. در این حالت اگر لثه های کودک را با دست لمس کنید، این برآمدگی را احساس خواهید کرد.

۳- بزاق و آب دهان کودک بیش از اندازه سرازیر شده است

زمانی که آب زیادی از دهان کودک سرازیر می شود باید به وجود دندان جدید شک کنید. البته علت افزایش بزاق فقط رویش دندان نیست و ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.اما به هر حال اگر چنین شرایطی در کودک خود دیدید می توانید نشانه های دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهید.

یک باور غلط درباره رویش دندان های کودک: قدیمی ها برای تسکین درد و خارش ناشی از رویش دندان ها در کودکان، قند روی لثه کودک می ساییدند؛ این کار اشتباه است زیرا هم موجب آسیب به لثه می شود و هم منجر به شیرین شدن ذائقه کودک خواهد شد.


۴- کودک، به ویژه در شب، بدقلق و بی قرار شده 

رویش دندان موجب بدقلقی و بیقراری کودک می شود که این احساس ناراحتی در شب بیشتر و بدتر می شود.

۵- کودک گوش خود را می کشد

معمولا اینکه کودک با دست گوش خود را بکشد نشانه عفونت گوش و یا رویش دندان است. که با بررسی دقیق تر میتوانید بفهمید کدام یک از این دو مورد علت این رفتار کودک است.

۶- تغییراتی در غذا خوردن کودک ایجاد می شود

کودکانی که غذاهای جامد می خورند ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشند زیرا در بیشتر موارد استفاده از قاشق لثه های ملتهب او را اذیت می کند. در برخی از شرایط نیز کودکان بیشتر از حد معمول غذا می خورند زیرا ایجاد فشار بر روی دندان را دوست دارند. کودکانی که از شیر مادر یا شیر خشک استفاده می کنند نیز ممکن است با هوس و شدت بیشتری اینکار را انجام دهند.


روش های تسکین درد رویش دندان کودکان:


طبیعی است که رویش دندان از زیر لثه ها باعث بیقراری کودک شود. روش های طبیعی،‌بی ضرر و علمی برای تسکین این بی قراری در ادامه اشاره شده است:

۱- رینگ دندانی یخ زده:

وسایل سرد همانند دندانی (وسیله ای پلاستیکی جهت تسهیل رویش دندان ها) درد رشد و رویش دندان ها را کم می کند.

۲- هویج و موز یخ زده:

موز یخ زده روش درمانی مناسبی برای لثه های ملتهب و آسیب دیده کودکان است. اگر کودک شما هویج یخ زده را گاز بزند فقط تکه هایی از آن در هر بار جویدن جدا می شود.


۳- استفاده از قاشق سرد فلزی:

می توانید تعدادی قاشق را در یخچال نگه داشته یا یک قاشق فلزی را در آب یخ بگذارید و کودک در هنگام بی قراری آن را جویده و درد لثه ملتهب و آزارنده اش کاهش پیدا کند.

استفاده از ژل های بی حس کننده جهت تسکین درد فقط برای کودکان با درد خیلی زیاد مجاز است. همچنین از این ژل ها باید در حجم کم استفاده کرد. زیادی روی در مصرف این ژل ها می تواند به ساختار عصبی دهان کود آسیب بزند.

۴- استفاده از دستمال مرطوب خنک:

برخی اوقات کودکان در حال رویش دندان، از جویدن دستمال مرطوب یخ زده لذت می برند و آزردگی لثه شان کاهش می یابد.


۵- میوه خشک شده:

بسیاری از والدین طرفدار استفاده از سیب خشک شده برای راحت تر کردن رویش دندان ها هستند. فقط در نظر داشته باشید که میوه خشک شده را نباید به مقدار خیلی زیاد استفاده کنید چرا که می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

۶- تکه های کوچک یخ درون یک کیسه پارچه ای:

قرار دادن تکه های کوچک در یک کیسه پارچه ای و و سپس گره زدن آن می‌تواند روشی ایمن برای کاهش درد ناشی از التهاب لثه بدون خطر یخ زدن بیش از حد لثه‌های کودک باشد.

۷- ماساژ دادن لثه های کودک با انگشت:

نگه داشتن کودک و ماساژ دادن ملایم لثه‌های او می‌تواند آرامش را برای کودک در این دوران سخت فراهم کند فقط احتمال دارد کودک انگشتان شما را گاز بگیرد، البته این گاز گرفتن ها خیلی آزار دهنده نیست.

یک باور غلط درباره رویش دندان های کودک: قدیمی ها برای تسکین درد و خارش ناشی از رویش دندان ها در کودکان، قند روی لثه کودک می ساییدند؛ این کار اشتباه است زیرا هم موجب آسیب به لثه می شود و هم منجر به شیرین شدن ذائقه کودک خواهد شد.

اگر هنوز هم درباره رویش دندان های کودک خود یا بی قرارهای کودک به دلیل رویش دندان سوالی دارید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.

نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;