آیا جرم گیری دندان ضرر دارد؟

آیا جرم گیری دندان ضرر دارد؟

بسیاری از پدر و مادرها درباره جرمگیری و ضررهای احتمالی آن نگران هستند و سوالات زیادی در این باره مطرح می کنند. آیا جرم گیری دندان ضرر دارد؟ یا اینکه جرمگیری مفید است؟ در اینجا پاسخ را از یک متخصص دندانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه بشنوید.

سوال اول: جرم چگونه ایجاد می شود؟

ببینید، به زبان ساده، باید گفت که اگر مرتب مسواک زده نشود، رسوبات و باکتری های روزمره، بر روی دندان ها باقی می مانند و پس از مدتی به صورت یک لایه چسبنده و رسوبی می شوند. این رسوبات آهکی، از نظر ظاهری مانند رسوب کتری یا سماور هستند و دیگر با مسواک زدن قابل تمیز شدن نیست. ما این رسوبات را در اصطلاح جرم مینامیم. این جرم ها ابتدا دارای رنگ سفید هستند که به مرور زرد و سپس قهوه ای رنگ میگردند و ظاهر دندان ها را بسیار نازیبا می کند. 

سوال دوم: آیا جرمگیری ضرر دارد؟

البته که نه! جرم گیری کاری کاملا علمی است و از درمان های رایج در تمام کشورهاست. با این حال دلایلی وجود دارد که مردم عامه را به این نتیجه میرساند که جرم گیری کار مفیدی نیسست.

نکته ی کار اینجاست: دندان های شما دارای یک پوسیدگی های جزیی و مختصر هستند. شما نامنظم مسواک می زند و بنابراین دندانهای شما جرم می گیرد. این جرم ها یک لایه آهکی ایجاد می کند که روی برخی از این نقاط پوسیدگی را می پوشاند. طبیعتا چون نقاط پوسیدگی زیر جرم قرار دارند، شورع به گسترش میکنند و چون مستقیما با چیزهایی که می خورید و می نوشید در تماس نیستند، شما نسبت به سرما و گرما و... حساسیت ندارید و متوجه نیستید که پوسیدگی در حال پیشرفت است.

جرمگیری دندان باعث می شود این لایه کنار رود و پوسیدگی آشکار شود. در این حالت فرد تازه پوسیدگی ها را می بیند و حساسیت عاجی یا همان حساسیت به چیزهای گرم و سرد آشکار می شود. برخی این مساله را به جرم گیری نسبت می دهند و عنوان می کنند که «از وقتی جرم گیری کردم، دندان ها درد داره و حساس شده» و یا «من قبل از جرمگیری هیچ مشکلی نداشتم اما الان کلی درد و حساسیت دندانی دارم».

سوال سوم: آیا جرمگیری مفید است؟

قطعا! فواید جرمگیری متنوع است:

اول اینکه وجود جرم باعث بیمار شدن لثه ها می شود و اگر دقت کنید می بینید که پس از جرمگیری، لثه های شما سالم تر و  شاداب تر شده و به رنگ طبیعی و صورتی خود برگشته اند.

دوم اینکه جرمگیری باعث زیبایی و به اصطلاح تمیز و سفید شدن دندان ها می شود.

نکته سوم اینکه بسیاری اوقات بود بد دهان ناشی از جرم هاست و جرم گیری این بو های بد را از بین می برد.

علاوه بر این موارد، جرم گیری باعث دیده شدن و حس کردن پوسیدگی های شما می شود و باعث می شود زودتر به آن رسیدگی کنید و دندان های خود را تحت نظر داشته باشد. بنظر من این مهم ترین فایده ی جرمگیری است. 

سوال چهارم: بلاخره جرمگیری کنیم یا نه؟

حتما جرمگیری کنید اما به چند نکته توجه کنید. اول اینکه تا جای ممکن منظم مسواک بزنید تا به جرم گیری نیاز پیدا نکنید. برخی افراد مرتب مسواک می زنند اما چون مسواک زدن آنها اشتباه است، باز هم دندانهایشان دچار جرم می شود.

نکته دیگر اینکه جرم گیری کاری حساس است و باید توسط افراد متخصص انجام شود. برای انجام این کار ترجیحا به دندانپزشک متخصص (دندانپزشک متخصص لثه) مراجعه کنید. توصیه میکنم از مراجعه به دندانسازهای تجربی برای جرمگیری پرهیز کنید. چرا یک اشتباه ساده ممکن است برای شما گران تمام شود.

اگر هنوز هم درباره جرمگیری و مفید ای مضر بودن آن سوال یا ابهامی دارید و یا شایعه ای به گوش شما رسیده است که درستی یا نادرستی آنرا نمیدانید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.

نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;