مکیدن انگشت در کودک و روش صحیح ترک این عادت

مکیدن انگشت در کودک و روش صحیح ترک این عادت

مکیدن انگشت پدیده ای است که علاوه بر ما انسان ها، در شامپانزه ها نیز دیده می شود. بعضی از نوزادان حتی قبل از اینکه به دنیا بیایند شروع به مکیدن انگشت شست خود می‌کنند. برخی از کودکان مکیدن انگشت را با مکیدن پستانک عوض می کنند که آن هم راه حل غلطی است و مشکلات آن در مقاله مربوطه توضیح داده شد. نوزاد در شرایط مختلفی ممکن است انگشت خود را بمکد. مثلا وقتی که گرسنه شده و یا خسته است و به ویژه زمانی که مضطرب شده است، ممکن است انگشت مکیدن را آغاز کند. حتی ممکن است انگشت خودش نباشد و انگشت فر دیگری را بمکد.

مساله مکیدن شست در دوره نوزادی قابل قبول است. اما وقتی که کودک بزرگ تر شد و توانایی صحبت کردن و بسیار مهارت های دیگر را پیدا کرد، راه و روش های جدید تر و مناسب تری را برای آرام کردن خود در مواقع اضطراب یا گرسنگی پیدا می کند. بنابراین به صورت طبیعی از مکیدن انگشت دست می کشد. اما در تعداد محدودی از کودکان، این پایان قضیه نیست و عادت در کودک ادامه پیدا می کند و کودک به نوعی به مکیدن انگشتش معتاد شده است. در این زمان حتما باید والدین مداخله کنند و با روش های علمی (و نه تنبیه و توبیخ) سعی کنند این عادت کودک را متوقف نماید تا کودک روش های دیگر را جایگزین مکیدن انگشت کند. اینکه روی ترک این عادت تاکید میشود علل مختلفی دارد. مه

زیادی می شود ضرر و زیانی است که کودک به نظم دندانی و فکی خود میزند. بعضی از آثار مزمن مکیدن انگشت بعد از سن شش سالگی شامل موارد زیر می‌شوند.

مهمترین آثار منفی مکیدن انگشت:

۱- دندان ها و آرواره ها منظم رشد نمی کنند:

متخصصان دندانپزشکی به این اختلاب در اصطلاح malocclusion می گویند. در این اختلال، انگشت شست کودک به سقف دهان فشار می‌آورد و این مساله می تواند موجب V شکل شدن آرواره بالایی شود. علاوه بر این، فشار انگشت شست به دندان‌های جلوی فک هم می‌تواند باعث شود این دندان های جلویی به سمت بیرون متمایل شوند. این مساله در شکل زیر نشان داده شده است:

متمایل شدن دندان های جلویی کودک به سمت بیرون، باعث میگردد که دهان کودک باز بماند. زیرا زمانی که کودک دهانش را می بندد، فک بالایی بر روی فک پایینی قرار نمی گیرد و در این موارد یک متخصص ارتودنسی باید مشکل را حل کند. بنابراین منطقی تر است که این عادت نادرست، در مراحل اولیه شناسایی شده و درمان شود.

۲- بی‌نظمی دندان‌ها:

از آنجایی که مکیدن انگشت شست می‌تواند شکل آرواره را عوض کند و به دندان‌هایی که در حال رشد کردن هستند فشار بیاورد، این دندان‌ها ممکن است بی‌نظم شوند.

۳- مشکلات تکلم:

مشکلات تکلم کودکان مانند نوک زبانی صحبت کردن ممکن است در اثر مکیدن انگشت شست توسعه پیدا کند. این کودکان به گفتار درمانی احتیاج دارند. برخی اوقات این اختلالات گفتاری در بزرگسالی نیز ادامه دارد و فرد نمی‌تواند بعضی حروف را به درستی تلفظ کند.

تغییر شکل غیرطبیعی فک و آسیب به زبان، در یک دختر ۷ ساله.

۴- کاهش عزت نفس:

مکیدن انگشت برای کودکان اغلب پس از مدتی به صورت عادت در می‌آید و این روی عزت نفس آن‌ها و تصورشان از خویشتن تاثیر منفی دارد. کودکان ممکن است از این عادت خود احساس شرمندگی کنند و به کمک والدین خود برای ترک این عادت نیاز داشته باشند.

۵- صدمه دیدن دست ها و انگشتان:

پینه بستن انگشتان و ایجاد عفونت در اطراف ناخن‌ها نیز از دیگر عوارض مکیدن انگشت است.

ترک عادت مکیدن انگشتان

+ به تدریج که زمان رویش دندان‌های دائمی نزدیک می‌شود، مساله ترک عادت بسیار جدی میگردد. در این مرحله حتما باید این عادت ترک شود. یکی از موثر ترین روش ها برای درمان عادت مکیدن انگشت در این مرحله، مذاکره مستقیم بین دندانپزشک و کودک است. بهتر است دندانپزشک به طور مستقیم با کودک رابطه برقرار کند و والدین سکوت کنند. حتی می‌توان یک آینه به کودک داده و مشکلات دندانی را به او نشان دهیم. این مساله در ایجاد انگیزه برای کودک موثر است.

چند نکته راهنما برای ترک عادت مکیدن انگشتان:

+ به کودک فشار نیاورید زیرا که این امر باعث تشدید این عادت می شود.

+ نومیدی و خشم والدین، این عادت کودک را بدتر می کند.

+ به هنگام خواب یک اسباب بازی مانند توپ در دستان آن ها قرار دهید. درگیر بودن دست ها مانع مکیدن شست خواهد شد.

+ به هنگام خواب دست های آن ها را با جوراب بپوشانید.

+ دست های او را در دست خود بگیرید تا با احساس امنیت نیاز به مکیدن شست خود پیدا نکند.

+ او را با خواندن و یا زدن آلات موسیقی و یا خوردن تنقلات سرگرم کنید.

+ از او بخواهید به هنگام مکیدن انگشتان، شاهد قیافه خود در آینه باشد. این اقدام در برخی از کودکان موثر است.

توجه داشته باشید چنانچه این عادت از کودک گرفته نشد باید دندانپزشک وسیله عادت شکن را در دهان کودک بگذارد که با این وسیله حتما این عادت غلط از کودک گرفته خواهد شد.

اگر هنوز هم درباره جرمگیری و مفید ای مضر بودن آن سوال یا ابهامی دارید و یا شایعه ای به گوش شما رسیده است که درستی یا نادرستی آنرا نمیدانید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;