پرسش و پاسخ در مصاحبه دکتر نوبهار با شکبه زاگرس

پرسش و پاسخ در مصاحبه دکتر نوبهار با شکبه زاگرس

پنجم اسفند ماه سال جاری، دکتر نوبهار مهمان برنامه سلامت باشیم بود. در این برنامه به تعدادی از سوالات پر تکرار والدین درباره سلامت دهان و دندان پاسخ داده شد. این مصاحبه را میتوانید اینجا ببینید.

سوال اول شما: روند رشد دندان های شیری چطوریه؟

پاسخ دکتر نوبهار:

روند رویشی دندان ها رو باید توضیح داد. یک دوره از حدود شش ماهگی تا دو و نیم سالگی یا سه سالگی هست که رویش دندان های شیری کودک کامل میگردد. در این دوره ۲۰ دندان شیری در دهان کودک است. از سه تا شش سالگی دوره ی سکون است و هیچ دندان جدیدی رویش نمی کند. از شش تا دوازده سالگی نیز دوره ای است که به تناوب و کمکم دندان های دایمی، جایگزین دندان های شیری خواهند شد.


سوال دوم: چرا دندون بچه های امروزی اینقد زود و اینقد زیاد پوسیده میشه؟

یکی از سوالات اصلی که در ابتدای برنامه مطرح شد این مساله است که: چرا دندان کودکان امرزو اینقدر زود و اینقدر زیاد پوسیده میشود؟ نسل ما پدر و مادر های دهه شصتی اینطوری نبود و برخی از ما پدر و مادر ها تا قبل از سن نوجوانی و یا حتی جوانی اصلا به دندانپزشکی مراجعه نکردیم. بچه های امروز چرا اینطورند؟


پاسخ دکتر نوبهار:

نسل ما مسلما رژیم غذایی متفاوتی برای کودکان وجود داشت. در اون زمان شیرینی و شکلات به این میزان در دسترس نبود. شاید فقط نوروز ها و برخی مناسبت های انچنانی بود که کودکان اجازه و امکان مصرف چنین موادی را داشتند. اما امروز کیک و کلوچه و تنقلات مضر به شدت در دسترس کودک است و تقریبا جایگزین رژیم غذایی سالم میوه ها، پنیر و کشک و... شده است. مسلما وقتی تعداد دفعات مصرف این مواد قندی مضر بالا هست و همواره در دسترس کودک هست، پوسیدگی هم بیشتر از قبل رخ میدهد. 


ادامه این پرسش و پاسخ در مقاله بعدی منتشر خواهد شد. بخش اول از مصاحبه را می توانید در اپارات (یعنی اینجا) تماشا کنید.

اگر هر گونه سوال یا مشاوره درباره دندان های کودک خود نیاز دارید، ما به صورت فعال در کانال تلگرام به شما پاسخگو خواهیم بود. پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;