پستانک، معایب آن و روش ترک دادن کودک

پستانک، معایب آن و روش ترک دادن کودک

شاید باور نکنید اما پستانک یکی از سر فصل های مهمی است که دندانپزشکان کودک مطالعه می کنند و این مساله سال ها محل بحث و تحقیق بوده است!

معمولا پدر و مادرها «پستانک» را به عنوان یک پیش فرض نگاه می کنند که حتما باید برای نوزاد خود تهیه کنند. برای همین وقتی برای نوزاد خود در حال تهیه لیست سیسمونی هستند، پستانک را هم در این لیست می گذارند. اما توصیه مختصصان دندانپزشکی کودک، چیز دیگری است. متخصصان توصیه می کنند که کلا از خرید شیشه و پستانک صرف نظر کنید. این مساله چند دلیل مختلف دارد که در ادامه آمده است:

چرا نباید برای نوزادتان شیشه شیر و پستانک بخرید؟

۱- دندان ها و آرواره ها منظم رشد نمی کنند:

در یکی از مقالات پیشین (اینجا) به معضل مکیدن دندان توسط کودکان اشاره شد و گفته شد که در این اختلال، انگشت شست کودک به سقف دهان فشار می‌آورد و این مساله می تواند موجب V شکل شدن آرواره بالایی شود.


۲- ممکن است تلفظ حروف و واژه ها توسط کودک، مشکل دار شود:

اگر استفاده از پستانک اگر بین از دو یا سه سالگی ادامه پیدا کند، موجوب تغییر در وظعیت فک کودک می شود و این مساله نظم دندانی کودک، چهره ی او و همچنین شکل تلفظ کلمات را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از این نظر در پستانک و در مکیدن انگشت شرایط مشابهی وجود دارد. استفاده از پستانک اگر بعد از سن دو سالگی کودک، کماکان ادامه پیدا کند، می تواند به دلیل تغییر در ساختار دندانی، در حرف زدن کودک مشکل ایجاد کند و ممکن است به همین دلیل کودک قادر به تلفظ صحیح برخی از حروف نباشد.

۳- پستانک پوسیدگی زا و موجب انتقال پوسیدگی های شما به کودک است:

در لیست مواردی که منجر به پوسیدگی زودرس در کودکان می شوند، همیشه از پستانک نیز نام برده می شود. مساله اینجاست که کودکانی که به پستانک وابسته می شوند معمولا شیر یا نوشیدنی شیرین (مثل آب قند) را به مدتی طولانی در دهانشان نگه می دارند و این مساله احتمال بروز پوسیدگی دندانی در سنین پایین را به شدت افزایش می دهد. بنابراین با شروع شدن گریه کودک، پستانک را در دهان او نگذارید و ضمنا از شیر دهی شبانه به کودک هم تا حد امکان پرهیز کنید.

۴- پستانک موجب انتقال پوسیدگی های شما به کودک می شود.

این هم یکی از مواردی است که وقتی با والدین مطرح می کنیم برای آنها تازکی دارد و برخی به شدت تعجب میکنند! توجه داشته باشید که پوسیدگی یک بیماری قابل انتقال است. در واقع پوسیدگی دندان به عنوان رایج ترین بیماری قابل انتقال،‌مطرح است. شما برای اطمینان از اینکه شیر داخل شیشه به دمای مناسب رسیده یا نه، یا برای تمیز کردن، پستانک را در دهان خود میگذارید. اما از این مساله غاقل هستید که با این کار، پوسیدگی های دندانی خودتان را به کودک منتقل می کنید.

چه باید کرد؟

با توجه به نکات فوق احتمالا شما هم به این نتیجه رسیده اید که پستانک اگر چه وسیله ای است که از قدیم تا به امروز برای آرام کردن کودکان کاربرد داشته، اما این کار کار عاقلانه ای نیست و به نوعی خیانت به کودک محسوب می شود. در پاسخ به اینکه چه باید کرد؟ باید گفت بهترین راه حل این است که از ابتدا برای کودک پستانک نخرید. طبیعی است که وقتی کودک به پستانک عادت نکند و به قول معروف به آن معتاد نشود، سختی های ترک پستانک را هم نخواهد داشت و کلا احساس نیاز به استفاده از پستانک از ابتدا در او وجود ندارد.

اما اگر کودک شما از پستانک استفاده می کند، بهترین راه حل این است که بین دو تا سه سالگی (و حتما قبل از ۴ سالگی) این عادت او را ترک کنید.

روش صحیح ترک دادن کودک از پستانک:

برای ترک دادن کودک از پستانک، قدیمی ها روش های خشن تری را انتخاب می کردند. امروزه روانشناسان  و دندانپزشکان روش های متنوعی را برای ترک دادن کودک از پستانک پیشنهاد می دهند. در ویدیو زیر یکی از بهترین روش ها برای ترک این عادت ارایه شده است.

https://www.aparat.com/v/sbFYN

اگر هنوز هم درباره پستانک یا سایر موضوعات سوال یا ابهامی دارید و یا شایعه ای به گوش شما رسیده است که درستی یا نادرستی آنرا نمی دانید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;