۱۴ نکته جهت آماده کردن کودک برای عصب کشی دندان (قسمت اول)

۱۴ نکته جهت آماده کردن کودک برای عصب کشی دندان (قسمت اول)

آماده کردن کودک برای عصب کشی دندان

در این مقاله چند مساله مهم برای آمادگی مناسب کودک، جهت انجام عصب کشی دندان شیری ارایه می گردد.


۱- نگویید عصب کشی، بگویید درمان ریشه

قبلا (در این مقاله) در این باره بحث شده که اصطلاحات «عصب کِشی» و همچنین «عصب کُشی» اصطلاحاتی غلط هستند و جدا از اشتباه بودن، باعث بروز استرس و فکرهای ناجور در ذهن کودک می شود. پس به جای عصب کشی، به سادگی بگویید: درمان ریشه. این مساله موجب پیشگری از استرس و نا آرامی کودک خواهد شد.

۲- درباره آمپول زدن و این جور چیزها مقدمه چینی نکنید.

والدین عزیز لطفا قبل از آمدن به دندان پزشکی درباره جزییات درمان توضیحی به کودک ندهید. درباره بازی کردن در محیط مطب و یا سایر جزییات توضیح دهید. میتوانید عکس های مطب را در وبسایت ما یافته و به کودک نشان دهید. اما توضیحات درمانی را لازم نیست مطرح کنید.

این توضیحات به زبان و به روش درست توسط دندانپزشک به کودک داده خواهد شد. اما توضیحات قبلی شما ممکن است به جای اینکه همه چیز را روشن کرده و استرس کودک را کاهش دهد، نتیجه معکوس داشته باشد.

۳- تجربیات ناخوشاید قبلی کودک خود نظیر بستری شدن در بیمارستان را به ما اطلاع دهید. 

بعضی از کودکان تجربه بستری در بیمارستان دارند برخی دیگر نیز خاطرات تلخی از حضور در مطب های دیگر را دارند که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. نکته مهم این است که باید قبل از شروع درمان ما را از این مسایل با خبر کنید. این مساله به ما کمک میکند که محیط مناسب تری برای این کودکان در مطب مهیا کنیم. تجربیات ناخوشایند از دندان‌پزشکی های قبلی که در مطب های نامناسب برای کودکان اتفاق افتاده، می تواند او را به شدت بدبین کرده و حس ترس را در او به بالاترین حد برساند.

۴- اگر خود یا فردی از اعضای خانواده شما وقت دندانپزشکی دارد، کودک را با خودتان به آنجا نبرید. 

بردن کودک به دندانپزشکی بزرگسالان، ولو اینکه برای کودک درمانی انجام نشود،‌ میتواند برای او ترس ناک باشد یا دست کم تجربه ناخوش آیندی به همراه داشته باشد. مطب دندانپزشکی بزرگسالان برای کودک محیطی کسل کننده و مبهم است. به ویژه اگر کودک وصف داشتن درد یا ترس را در بین مکالمات بزرگ تر ها بشنود، اوضاع بدتر هم خواهد شد. دیدن خون، آمپول و... که دیگر مساله ای وحشتناک است و ممکن است ترسی ریشه دار را در کودک ایجاد کند.

اگر فردا برای خودتن وقت دندان پزشکی دارید. لطفا کودک را به همسرتان یا فردی از اعضای خانواده بسپارید و او را با خود به مطب بزرگسالان نبرید.

۵- بچه ها را از آمپول نترسانید.

متخصصان دندانپزشکی کودکان اغلب از تکنیکی استفاده می کنند که کودک تزریق را حس نمیکند. اینکار به این صورت است که ژل بی حسی موضعی، چند لحظه قبل از شروع تزریق، در محل تزریق قرار داده می شود و نتیجه این خواهد بود که کودک درد تزریق را حس نخواهد کرد. برخی از کودکان حساس تر، دردی جزیی نظیر فشار دادن ملایم ناخن روی لثه را حس می کنند. بنابراین کودکان هیچ ایده ای درباره آمپول ندارند.

پس لطفا درباره امپول صحبتی نکنید. درست است که هدف شما از صحبت در اینباره آن است که کودک خود را برای رویارویی با کمی درد آماده کنید،‌ اما بعضی وقت‌ها تاکید بیش از حد روی یک مطلب اثر معکوس ایفا کرده و استرس فرزند شما را بیشتر می‌کند.

۶- دندانپزشکی را وسیله تهدید کودک قرار ندهید.

این یک بحث روانشناسی است که تنها به قضیه دندانپزشکی ختم نمی شود. متاسفانه در فرهنگ ما اینگونه جا افتاده که برخی والدین کودک را از پلیس می ترسانند. برخی دیگر کودک را از بچه دزد، از پستچی یا حتی دندانپزشک می ترسانند تا آنها را وادار به انجام کار دلخواه خود کنند. مثلا گفته می شود: «اگر اسباب بازی هایت را جمع نکنی فردا تو را به دندانپزشکی میبرم تا بهت آمپول بزنه»!

شاید این مساله برای آرام کردن لحظه ای کودک شما موثر واقع شود. اما آیا به این فکر کرده اید که اگر روزی مسیر شما به دندانپزشکی بخورد، چه استرس وحشتناکی به این کودک وارد خواهد شد؟

به این مساله فکر کنید که روزی ممکن است کودک شما در ازدحام خیابان گم شود و به دلیل ترسی که از پلیس دارد، خود را به پلیس معرفی نکند.

۷- رشوه دادن به کودک ممنوع.

تطمیع کودکان برای انجام درمان‌های دندانپزشکی اثر معکوس دارد. به کودکتان برای واداشتن او به انجام درمان دندان‌پزشکی وعده جایزه های بزرگ و متنوع را ندهید. زیرا کودک این برداشت را پیدا می‌کند که با امر بسیار ناخوشایندی مواجه است که شما حاضرهستید به خاطر واداشتن او به انجامش، باج بدهید! به علاوه نفس» رشوه «به کودک برای تن دادنش به اموری که باید با قانع شدن و منطق خود به آن‌ها تن بدهد، درست نیست.


۷ مورد دیگر در اینباره را در مقاله بعدی بخوانید.


اگر هنوز هم درباره رویش دندان های کودک خود یا بی قرارهای کودک به دلیل رویش دندان سوالی دارید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;