اصطلاح عصب کِشی درست است یا عصب کُشی؟

اصطلاح عصب کِشی درست است یا عصب کُشی؟

عصب کِشی یا عصب کُشی؟

شاید این سوال بیشتر به زبان و ادبیات کلامی ما بر می گردد و نه دانسته های پزشکی، اما به هر حال چون سوال رایجی هست، در اینجا به آن پاسخ داده می شود:


عصب کُشی

برخی از بیمارانی که به ما مراجعه می کنند از اصطلاح عصب کُشی استفاده می کنند. احتمالا ذهنیت آنها این است که ما دندانپزشکان، عصب را کشت و کشتار می کنیم!

این واژه نادرست است و به شما پیشنهاد می کنیم از آن استفاده نکنید. به ویژه در حضور کودک وقتی چنین واژه ای استفاده می گردد، باعث ایجاد ترس و استرس در او می گردد.


عصب کِشی

بعضی دیگر از بیماران از واژه عصب کِشی استفاده می کنند با این دید که ما دندانپزشکان، عصب را بیرون می کشیم. استفاده از این اصطلاح هم نادرست است! ضمنا به کار بردن واژه عصب کِشی نیز موجب بروز بی قراری و استرس در کودک می شود و فکر های عجیب و غریب را به ذهن کودک می آورد.

 هر دو اصطلاح غلط «عصب کُشی» و «عصب کِشی» موجب بی قراری و استرس در کودک می شود و کودک در ذهنش فکر های عجیب و غریب می کند.

اصطلاح درست: درمان ریشه

اگر از یک دندانپزشک بپرسید واژه صحیح چیست، به شما خواهد گفت که اصطلاح صحیح، واژه ی «درمان ریشه» است. درمان ریشه اصطلاحی است که در کتب تخصصی دندانپزشکی ارایه شده. ضمنا استفاده از اصطلاح «درمان ریشه» یک مزیت دیگر هم دارد، آن هم این است که این واژه برای کودکان استرس زا نیست!

برای دندان های شیری هم درمان ریشه انجام می شود؛ چرا که دندان های شیری هم عصب دارند.

مراحل انجام درمان ریشه (یا همان عصب کشی)

درمان ریشه برای دندان های استفاده می شود که پوسیدگی آنها عمیق است. اما چقدر عمیق؟ آنقدر که در آن دندان ها پوسیدگی تا مرحله درد پیش رفته است و عفونت به بافت های عصب دندان رسیده است. این درمان، راه حلی جهت جلوگیری از کشیدن دندان است. در واقع با درمان ریشه، دندانپزشک دندان شما را درمان می کند و آنرا در دهان شما نگه می دارد، تا محبور نشوید دندان را خارج کنید و به جایگزین های دیگر مثل دندان مصنوعی یا ایمپلنت و... فکر کنید.

برای درک درمان ریشه باید دانست که در داخل ریشه دندان چه می گذرد. در این باره در مقاله دیگری به تفصیل صحبت خواهد شد. اما به اختصار باید گفت که در داخل ریشه هر دندان (چه شیری و چه دایمی) کانال هایی حاوی بافت نرم موجود است. به این بافت نرم پالپ گفته می شود. عصب دندان در این پالپ قرار دارد و طی درمان ریشه، پالپ از داخل کانال ها تخلیه می گردد. سپس کانال تمیز شده و این حفره توسط ماده ی مخصوصی پر می شود. بسته به شرایط مختلف این ماده می تواند کمی متفاوت باشد. به این مساله درمان ریشه گفته می شود.

مجددا تاکید می شود که درمان ریشه فقط مخصوص دندان های دایمی نیست. برای دندان های شیری هم درمان ریشه انجام می شود. چرا که دندان های شیری هم عصب دارند.


امیدوار هستیم شما هم از این پس به جای عصب کِشی و عصب کُشی، از واژه ی صحیح تر یعنی «درمان ریشه» استفاده کنید. اگر در زمینه دندانپزشکی برای کودک یا نوجوان خود سوالی دارید، می توانید به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;