۱۴ نکته جهت آماده کردن کودک برای عصب کِشی دندان (قسمت دوم)

۱۴ نکته جهت آماده کردن کودک برای عصب کِشی دندان (قسمت دوم)

در این مقاله ادامه مسایل مهم برای آمادگی مناسب کودک، جهت انجام عصب کشی دندان شیری ارایه می گردد.

۸- لشکرکشی کردن به دندانپزشکی ممنوع!

سعی کنید در زمان مراجعه به مطب دندانپزشکی فقط دو نفر (ترجیحا والدین) با کودک حضور داشته باشند. برخی اوقات در شرایط خاص حضور فرد سوم نیز لازم است. اما اینکه در هنگام مراجعه، علاوه بر والدین، افرادی مثل مادر بزرگ و پدر بزرگ و یا دایی و خاله و... نیز به مطب مراجعه کنند، استرس کودک را افزایش خواهد داد. در چنین حالتی کودک ناخودآگاه انتظار بروز اتفاقات عجیب غریبی را دارد، چرا که نصف فامیل برای دلداری او اینجا جمع شده اند!

یا نهایتا سه نفر همراه با کودک حضور داشته باشد. در وقت مراجعه به مطب یا کلینیک لشگرکشی نکنید! حضورهمزمان پدر، مادر، خواهر، برادر و… باعث استرس بیشتر فرزند دلبندتان و عدم تمرکز کافی کادر درمانی می‌شود.

۹- استرس و یا تجربه تلخ خودتان را به کودک انتقال ندهید.

شما ممکن است شخصیتی حساس و استرسی را دارا باشید یا بنا به دلایل مختلف، تجربه تلخی از دندانپزشکی داشته باشید. در چنین شرایطی باید روشنفکر باشید و به این فکر کنید که تجربه تلخ شما، الزما برای همه صادق نیست و نباید به کودک خود القا کنید که: «چون تجربه شخصی من از دندانپزشکی، ناخوشایند است، برای تو که فرزند من هستی هم قطعا تجربی بدی خواهد بود». این مساله غیر منطقی است و رفتار های اینچنین فقط منجر به این می شوند که کودک شما دنیا را جایی تاریک و هراسناک تصور کند. بنابراین استرس و تجربه منفی خود را به کودک منتقل نکنید. اگر فردی استرسی هستید، اول استرس خود را برطرف نمایید. در اینصورت است که کودک با خیال راحت به دندانپزشکی پا خواهد گذاشت.

۱۰- وعده های نادرست درباره درمان دندانپزشکی ممنوع

درست است که باید قبل از آمدن به دندانپزشکی به کودک خود توضیحاتی ارایه کنید. اما قرار نیست به کودک دروغ بگویید. با کودک منطقی صحبت کنید. به او بگویید که قرار است بی حس شود. اما درباره جزییات بی حسی صحبتی نکنید.

به کودک توضیح دهید که کار درمان او حدود یک ربع یا بیست دقیقه طول می کشد. اینکه به کودک گفته شود: «دو دقیقه ای کارت تمومه» یک قول است که شما نمیتوانید به آن پایبند باشید و باعث استرس کودک و بی اعتمادی او خواهد شد. در صورتی که اعتماد، ستون اصلی رابطه ی میان دندانپزشک و کودک است.

۱۱- کودک قبل از وقت دندانپزشکی خواب کافی را داشته باشد.

برخی والدین فرض را بر این میگذارند که: «به کودک بی خوابی بدیم تا توی مطب خوابش ببره و چیزی نفهمه». اما اغلب اوقات نتیجه معکوس است. چون کودکانی که خواب و استراحت کافی نداشته باشند، داراس استرس و بی قراری بیشتری هستند و همکاری آنها قطعا کاهش میابد.

۱۲- کودک قبل از وقت دندانپزشکی نه کاملا سیر باشد و نه گرسنه

کودکان قبل از ورود به مطب نباید گرسته باشند چرا که بی تابی آنها بیشتر خواهد بود. اما اینکه درست قبل از آمدن به مطب، شکم کودک را پر کنیم نیز نادرست است. چرا که ممکن است کودک شما نسبت به قرار دادن ساکشن در دهان خود حس بدی پیدا کند و در اصطلاح عق بزند. 

بنابراین جهت جلوگیری از بروز حس تهوع و عق زدن در کودک، بهتر است یک ساعتی از آخرین تغذیه او گذشته باشد. 

۱۳- در اتاق دندانپزشکی، اجازه دهید پزشک با کودک شما صحبت کند و کودک خودش جواب دهد.

وقتی به اتاق دندانپزشک وارد شدید، نیازی نیست که شما به جای کودک حرف بزنید یا به جای کودک جواب دهید یا سعی کنید از طرف کودک احساستش را بیان نمایید. دندانپزشک متخصص کودکان، به دقت میداند که با هر کودک چگونه تعامل کند و چه چیز هایی را برای کودک توضیح دهد. لطفا به متخصص این رشته اعتماد کنید.

۱۴- در حضور دندانپزشک یا دیگران با کودک خود دعوا نکنید.

امروزه همه میدانیم که تحقیر کردن کودک در هر شرایطی نادرست است و اثر معکوس خواهد داد. اینجا فقط تاکید می شود که در حضور دندانپزشک یا سایر پرسنل مطب، به کودک خود نباید پرخاش کنید. دعوا کردن، قهر کردن، یا داد زدن بر سر کودک، در چنین شرایطی فقط اوضاع را بدتر میکند. شما باید کودکتان را به سمت ارامش هدایت کنید. نه اینکه با ابراز قدرت و حس سرپرستی، کودک را از حالت طبیعی خارج نمایید.

ممکن است نتوانید در آن لحظه کودک را آرام کنید. این مساله طبیعی است. به هر حال خود شما هم استرس ها و دغدغه های دندانپزشکی دارید. در این حالت بهتر است اجازه دهید دندانپزشک متخصص با فرزندتان ارتباط برقرار کند. مطمئن باشید اوضاع بهتر می شود.

اگر هنوز هم درباره رویش دندان های کودک خود یا بی قرارهای کودک به دلیل رویش دندان سوالی دارید، می توانید آنرا به کانال تلگرام ما بپیوندید و پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;