حداقل سازی آسیب نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه برای دندان ها

حداقل سازی آسیب نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه برای دندان ها

بسیاری از مردم نمی دانند که نوشیدنی های اسیدی مثل نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا می توانند به مینای دندان آسیب زده و منجر به پوسیدگی شوند. بخصوص که نوشیدنی ها با برچسب «سالم» به بازار می آیند. لیکن هربار که شما از این نوشیدنی ها می نوشید در واقع دندان ها خود را به حمام اسیدی می برید. حال هیچ می دانید که برخی مواد غذایی اسیدی برای شما مفید هستند؟

مرکبات مثل پرتغال با میزان ویتامین سی بالایی که دارند برای دهان و دندان بسیار خوبند. اما اسید موجود در محصولات تجاری و نوشیدنی ها به دندانتان صدمه می زنند.

خبر خوب اینست که نیازی نیست غذاهای اسیدی را بخاطر دندان ها از رژیم خود حذف کنید.

فقط کافیست بدانید کدام ها اسیدی هستند و چطور می توان حمله ی اسیدی به دندان را به حداقل رساند.


1. فاصله بیاندازید. بین مصرف مواد اسیدی در طول روز و یا هفته فاصله بیاندازید تا دندان هایتان دفعتا دچار سیلاب اسیدی نشوند.

2. میزان ph نوشیدنی های روزمره خود را بدانید. بهتر است نوشیدنی هایی که خنثی هستند مصرف کنید. بهترین میزان ph دهان میزان خنثی و یا اندکی بالاتر از آنست، تا محیط مساعدی برای باکتری ها ایجاد نشود.

3. مصرف نوشابه را کم کنید. کاهش مصرف نوشیدنی های اسیدی نه تنها برای دندان ها بلکه برای بدنتان نیز مفید است. کوکاکولا، پپسی، ردبول، اسپرایت و امثالهم پر از شکر و خالی از کالری هستند.

یک نوشیدنی ورزشی فوق العاده آب نارگیل است که الکترولیت بالایی دارد (ایده آل برای شارژ مجدد عضلات با مواد مغذی) و برای دندان های نیز عالی می باشد.

4. آب کنارتان باشد. زمانی که غذا یا نوشیدنی اسیدی میل می کنید یک جرعه آب روی آن بنوشید.

شستشوی دهان با آب در خنثی کردن حالت اسیدی بسیار موثر است.

5. مدت حضورش را کاهش دهید. نوشیدنی های اسیدی را سریع قورت بدهید تا دندان ها کمتر در معرض آنها باشند. بهتر است اگر نوشابه مصرف می کنید یک جا آنرا بنوشید تا اینکه آنرا مزه مزه کنید.

6. پس از مصرف یک ساعت صبر کنید و آنگاه مسواک بزنید.

این مهم است که بدانید: مینای دندان پس از مصرف نوشیدنی اسیدی نرم می شود. حداقل یک ساعت صبر کردن و سپس مسواک زدن برای دندان ها ایمن تر است.

 


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;