درمان دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

درمان دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

مقدمه

کودکان غیر همکار که مبتلا به ترس و اضطراب غیر قابل کنترل در درمان های دندانپزشکی می باشند، یکی از مهم­­ترین چالش ها برای دندانپزشکان کودک و والدین هستند. فاکتورهای زیادی در عدم همکاری کودک تاثیر دارند، از جمله: اطلاعات منتقل شده از والدین یا دوستان، تجربه تلخ و دردناک از درمان های دندانپزشکی قبلی، کم بودن سن کودک و عدم برخورد منطقی با مشکل وجود صدا هنگام درمان. این عدم همکاری کودک علاوه بر رنج کشیدن وی، موجب کاهش کیفیت و استاندارد خدمات درمانی ارائه شده می گردد. تهدید و مهار فیزیکی علاوه بر کاهش دقت و کیفیت کار درمان می تواند نتایج ناخوشایند روحی و روانی در کودک ایجاد کند.

در گذشته و حتی در حال حاضر در بسیاری از مراکزی که درمان دندانپزشکی کودک انجام می گیرد؛ دندانپزشک ناگزیر است که به کمک دستیارانش و یا والدین؛ برای مدتی کودک را بدون حرکت نگه دارد تا یک درمان محدود در حداقل زمان ممکن برای کودک انجام شود. در بسیاری از موارد این روش تنها راه چاره برای رهایی کودک از درد دندان تلقی می­­گردد. امروزه یک راه جایگزین برای حل این معضل در این گروه از کودکان ارایه گردیده است و آن انجام درمان تحت بیهوشی عمومی است تا هم کودک از وحشت مواجهه با درمان دندانپزشکی مصون باشد و هم دقت و کیفیت درمان انجام شده افزایش یابد. مزیت دیگر درمان کودک تحت بیهوشی آن است که انجام درمان های متعدد و طولانی که انجام آنها در حالت عادی نیازمند چندین جلسه درمان است، همگی در یک جلسه انجام خواهند شد.

دندانپزشکی تحت بیهوشی کرمانشاه

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی

درمان دندانی تحت بیهوشی برای اولین با در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی توسط یک دندانپزشک امریکایی برای کودکان انجام شد. در طی بیهوشی بیمار دچار کاهش سطح هوشیاری شده و وقایع هنگام عمل را بعدا به خاطر نمی آورد. علاوه بر این بی­ دردی کامل برای بیمار وجود دارد و هیچ حرکتی توسط وی صورت نمی گیرد. این شرایط به درمانگر اجازه خواهد داد تا با آرامش بیشتر و با دقت کامل نسبت به درمان لازم اقدام نماید.

مدت دوره درمان تحت بیهوشی

درمان­ های دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی در مقایسه با اعمال جراحی پزشکی، یک درمان بسیار سبک با دوره نقاهت کوتاه تلقی می­ گردد. چرا که به دلیل گستردگی محدود، کم بودن احتمال خونریزی بعد از عمل، امکان کنترل درد بعد از عمل با تجویز مسکن های خوراکی و عدم نیاز به داروهای وریدی در دوره بعد از درمان، می توان کودک را در صبح روز عمل بستری کرد و طی یک جلسه تمام امور درمانی توسط متخصص دندانپزشکی کودکان به صورت جراحی سرپایی انجام شده و کودک را پس از طی دوره کنترل بعد از عمل، در همان روز ترخیص کرد.

دوره درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی

امروزه کودک در صبح روز عمل بستری شده، طی یک جلسه تمام امور درمانی توسط متخصص دندانپزشکی کودکان به صورت جراحی سرپایی انجام شده و کودک را پس از طی دوره کنترل بعد از عمل، در همان روز ترخیص می گردد.

امنیت درمان تحت بیهوشی

حدود ۵۰ سال پیش خطرات ناشی از بیهوشی بسیار زیاد بود اما امروزه با توجه به لزوم ارجاع بیمار به مراکز مجهز دارای امکانات بیهوشی عمومی و ابداع سیستم­­­های پایش­­گر و مانیتورینگ در اتاق عمل، میزان خطرات و عوارض بیهوشی برای بیمار بسیار کم شده است. وقتی جراح در حال جراحی است، متخصص بیهوشی نیز در اتاق عمل در کنار متخصص دندانپزشکی کودکان حضور دارد و همزمان علائم بیمار شامل فشار خون، تنفس و وضعیت بیهوشی را بررسی کرده و شرایط بیمار را کاملا تحت کنترل خواهد داشت.

در حال حاضر داروهای جدیدی برای بیهوشی ساخت شده است که کارایی بیشتر و عوارض کمتری دارد. اصولا درمان کودک تحت بیهوشی منجر به ارتقا بهداشت دهان و دندان او شده و می­ تواند از بسیاری آسیب ها و دیگر صدمات جانبی ناشی از خرابی و عفونت دندان ها جلوگیری کند. بنابراین در چنین شرایطی سودمندی درمان تحت بیهشی در برابر عوارض ناچیز آن، غیر قابل مقایسه است.

مکان انجام درمان تحت بیهوشی

تمام درمان­ های دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی انجام شده توسط تیم درمانی دکتر نوبهار (متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان) در کرمانشاه و در بیمارستان فوق تخصصی دکتر محمد کرمانشاهی انجام می پذیرد. این مرکز در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ به صورت رسمی شروع به کار نموده و در سال ۱۳۹۴ عنوان بیمارستان برتر کشور را به خود اختصاص داد. بیمارستان محمد کرمانشاهی به پیشرفته­ ترین دستگاه­ های موجود برای بیماران اطفال و نوزاد مجهز است؛ به طوری که به جز کرمانشاه حتی از استان های همجوار به توریست درمانی پرداخته و حتی بیماران خطه کردستان عراق برای مداوا به این بیمارستان رجوع می­ کنند.

بیمارستان فوق تخصصی دکتر محمد کرمانشاهی در حال حاضر دارای ۵ اتاق عمل مجزا با امکانات روز دنیا است به طوری که یکی از پیشرفته­ ترین بیمارستان­ های ایران جهت مداوای کودکان است. آدرس و اطلاعات تماس این بیمارستان به شرح زیر است:

آدرس:‌ کرمانشاه- چهار راه هلال احمر - مرکز آموزشی درمانی دکتر محمد کرمانشاهی
تلفن بیمارستان: ۱۶-۳۷۲۱۸۲۰۲-۸۳-۰۰۹۸ 
فاکس: ۳۷۲۱۸۲۱۰-۸۳-۰۰۹۸
کد پستی : ۶۷۱۳۷۳۳۱۳۵
سامانه پیامکی : ۳۰۰۰۱۶۴۴۴۴۱۶
وب سایت بیمارستان:   drkermanshahi.kums.ac.ir
ایمیل بیمارستان:  MKH@kums.ac.ir

دندانپزشکی تحت بیهوشی کرمانشاه دکتر شکوفه نوبهار

موارد ضروری جهت انجام دندانپزشکی تحت بیهوشی برای کودک

به منظور آماده سازی کودک و هماهنگی های لازم با بیمارستان و پزشکان مربوطه لازم است قبل از انجام درمان دندانپزشکی اطفال تحت بیهوشی، موراد زیر انجام گردد. والدین محترم می توانند این اعمال را یک یا چند روز قبل از بستری انجام داده و مدارک را به بیمارستان ارایه کنند:

مراحل

زمان مناسب جهت انجام

موارد
۱
چند روز قبل از انجام درمان
انجام آزمایش خون
۲
چند روز قبل از انجام درمان
مراجعه به متخصص کودکان (با در دست داشتن نتیجه آزمایش)
۳
ساعات ۹ تا ۱۲ صبح روز قبل از انجام درمان
مراجعه به متخصص بیهوشی جهت تایید وضعیت بیمار
(با در دست داشتن نتیجه آزمایش)

۴
بعد از ظهر روز قبل از انجام درمان
مراجعه به مطب دندانپزشکی جهت دریافت نامه بستری
۵
بعد از ظهر روز قبل از انجام درمان
مراجعه به بیمارستان فوق تخصصی اطفال محمد کرمانشاهی
 (جهت انجام پذیرش اولیه، رزرو تخت و اتاق عمل)

تذکرات مهم

والدین گرامی، لطفاً به موارد زیر توجه نمایید:

□ طبق توصیه متخصصان بیهوشی، در صورت بروز سرماخوردگی در کودک باید انجام درمان به مدت دو الی سه هفته به تعویق افتد.

□ بیمار در روز بستری و انجام درمان تحت بیهوشی باید ناشتا باشد (از ساعت ۱۲ شب قبل از انجام درمان چیزی میل نکند).

آدرس و اطلاعات مربوط به مرکز محل انجام عمل را می­ی توانید در همین مقاله و در قسمت «مکان انجام درمان تحت بیهوشی» بیابید.


دکتر شکوفه نوبهار – متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان کرمانشاه

دارای بورد تخصصی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

--------------------------------------------------------------------------

اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز سوالی در ذهن شما باقیمانده است، آنرا  در کانال تلگرام ما و یا در قست «از دکتر بپرس» سایت مطرح نمایید. دکتر نوبهار در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهد داد.
  


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;