سه مورد از بدترین و بهترین انواع شکلات برای دندان ها

سه مورد از بدترین و بهترین انواع شکلات برای دندان ها

قبل از هرچیز باید گفت کلا «شکلات نخوردن» بهترین شکلات برای دندان هاست (البته بجز شکلات تلخ). اینکه اینجا از لفظ بهترین استفاده شده است بمعنی بی ضرر بودن آن نیست. همچنین زمانی که صحبت از بدترین ها می شود، منظور پرهیز مطلق از این شکلات ها نیست.

اما بهرحال تمام شیرینی جات یکسان ساخته نشده اند، بعضی از آنها کمتر به دندان هایتان آسیب می رسانند. اگر از نوشابه های مختلف استفاده می کنید، بهتر است به مقاله ی حداقل سازی آسیب دندان پس از نوشیدن مایعات شیرین نگاهی بیندازید.


بهترین ها:

1. شکلات تلخ: با اختلاف بهترین شکلات برای استفاده است. طبق مطالعات بسیار، شکلات می تواند حتی از فلوراید نیز در مبارزه با پوسیدگی موثرتر عمل کند بدلیل ترکیب موجود در آن که استحکام مینای دندان کمک می کند. ترکیبات موجود در دانه های کاکائو نیز حاوی تاثیرات آنتی باکتریال می باشند که با پلاک ها مبارزه می کنند. 

2. آدامس و شکلات بدون شکر: شکر باکتری ها را تغذیه می کند و میزان ph دهان را از میزان سالم بالاتر می برد، پس یک شکلات بدون شکر بعنوان گزینه ی دوم قابل قبول است. البته شایان ذکر است که با اینکه برچسب بدون شکر می تواند قانع کننده باشد، معمولا چنین شکلات های حاوی بسیاری مواد شیمیایی دیگر هستند که بنحوی دیگر به بدن آسیب می رسانند.

3. شکلات های مستطیلی آجیل دار: اینجور شکلات ها بدلیل وجود آجیل (و پروتئین موجود در آن) می توانند چسبندگی کمی داشته باشند و این چسبندگیست که شانس پوسیدگی را افزایش می دهد. ناگفته نماند که آجیل هم می تواند میزانی از بیوفیلم دندان را از بین ببرد.


بدترین ها:

1. هرچیز کش دار: هر شکلات چسبنده ی کش داری مضر است. تاثیر این شکلات ها ماندگار است چون می چسبند و لذا شانس پوسیدگی را می افزایند. به همین میزان میوه های خشک برای دندان ها مضر هستند چرا که با شکر بالایی که دارند چسبنده هم هستند. از میوه ی واقعی استفاده کنید چرا که شکر متمرکز کمتری داشته و همراه با فیبر و آب است.

2. آبنبات: از لحاظ میزان بد بودن یک شکلات یا آبنبات، مدت زمانی که دندان در معرض شیرینی باشد مضرتر است از تعداد شکلات ها. اگر شما یک شکلات را میل کنید و پس از آن مسواک بزنید به مراتب بهتر است تا اینکه تمام روز یک آبنبات را لیس بزنید. 

3. پاستیل: اسیدی ترین و لذا بدترین نوع شیرینی می باشد. اسید برای دندان شما مضر است چون مینای آن که نقش محافظ را دارد، فرو می ریزد. بنابراین دندان راحت تر می شکند یا سوراخ می شود. مینا همچنین نقش عایق را دارد. کمبود مینا، عصب های دندان را بی حفاظ می کند، عصب هایی که بشدت نسبت به سردی گرمی چیزهایی که خورده یا نوشیده می شوند حساس هستند.

 

منبع: Aksthedentist


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;