چطور تعطیلات را در کنار خانواده خوش بگذرونیم؟

چطور تعطیلات را در کنار خانواده خوش بگذرونیم؟

همه ما به قدری درگیر کارهای شخصی هستیم که فرصت رسیدگی و توجه کافی به خانواده را نداریم. تعطیلات فرصت خوبی را فراهم می‌کند تا در کنار خانواده لحظات شیرین و جذابی را تجربه کنیم. عید نوروز یکی از طولانی ترین تعطیلات برای همه مردم است که می‌توان با استفاده مفید از زمان کارهای زیادی را انجام داد. فصل تابستان هم که دوران فراغت از تحصیل است فرصت انجام کارهای زیادی را برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌کند.

اکثر پدرها و مادرها دغدغه مهمی برای گذراندن اوقات فراغت کودکان خود دارند. به خصوص اگر پدر باشید این مسئله را به خوبی درک می‌کنید که کودکان شما تمام هفته را منتظر تعطیلات آخر هفته هستند تا با شما اوقات خوشی را سپری کنند. عده‌ای ترجیح می‌دهند کودکان را به پارک و مکان‌های تفریحی ببرند و عده دیگری شرایطی را در منزل فراهم می‌کنند تا هم کودک سرگرم شود هم خودشان استراحت کنند.

راه‌های مختلفی برای سرگرم کردن کودکان وجود دارد. گاهی بازی و سرگرمی برای کودک فقط به منظور تفریح نیست. ممکن است گاهی سرگرم کردن کودک جنبه‌های درمانی داشته باشد.

به طور مثال، مطب دندانپزشکی کودکان، دکتر شکوفه نوبهار، یک سرزمین هیجان انگیز مخصوص کودکان است که حتی علاقه بزرگسالان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. کودکانی که به این مطب مراجعه می‌کنند معمولا بعد از مشاهده فضای اتاق پزشک جذب وسایل و رنگ‌ها می‌شوند، در نتیجه کودک متوجه فرآیند درمان نمی‌شود.

از آن جایی که کودکان عاشق بازی و سرگرمی هستند از موقعیت‌هایی که برای بازی و تفریح فراهم می‌شود لذت می‌برند. فعالیت‌های مختلفی برای سرگرم کردن کودکان در روزهای تعطیل وجود دارد. در ادامه به 7 پیشنهاد ساده و کاربردی در مورد فعالیت‌های سرگرم کننده اشاره می‌کنیم.

تماشای فیلم و سریال

فیلم‌ها و انیمیشن‌های زیادی مناسب سن کودکان وجود دارد که بزرگترها نیز از تماشای آن لذت می‌برند. تماشای فیلم‌های یا سریال‌های طنز نیز از جذابیت خاصی برخوردار است. در کنار تماشای فیلم، خوراکی‌های سالم و خوشمزه مثل پف فیل و کیک هم آماده کنید.

بازدید اماکن دیدنی

هر شهری مکان‌های دیدنی زیادی دارد. اگر کودک شما با موزه‌ها و مراکز دیدنی شهر آشنایی ندارد بهتر است فرصتی را فراهم کنید و او را به بازدید موزه‌ها و پارک ببرید تا با جاذبه‌های شهری نیز آشنا شود. برای آشنایی کودک با حیوانات می‌توانید او را به باغ وحش ببرید و در مورد هر موجود اطلاعات مختصری به او یاد دهید.

بازی گروهی

بازی‌های گروهی علاوه بر جذابیتی که دارند، همکاری جمعی را به کودک می‌آموزند. بازی‌هایی مثل گل یا پوچ، اسم و فامیل، دبرنا، ماروپله، کارت بازی، قایم باشک و خیلی بازی‌های ابداعی دیگر که توسط خودتان طراحی شده است.

پیاده روی یا ورزش

ساعتی از روز را به ورزش کردن اختصاص دهید. انجام ورزش یا پیاده روی به خصوص در اول صبح نشاط خاصی به همراه دارد. انجام نرمش‌های سبک باعث علاقه مندی کودک به ورزش می‌شود.

طبیعت گردی

یکی از هیجان انگیز ترین و پرتجربه ترین انتخاب‌هایی که برای تعطیلات و گذران اوقات فراغت می‌توانید داشته باشید، پیک نیک رفتن است. غذای سبکی آماده کنید و و سایل را در سبد پیک نیک بچینید. میوه و خوراکی‌های خوشمزه و سالم نیز با خودتان ببرید. گشتی در طبیعت بزنید و به بازی و استراحت بپردازید. اجازه دهید کودک با طبیعت ارتباط برقرار کند و از شما سوال بپرسد.

توجه داشته باشید که خوراکی‌ها مناسب کودک باشد و به دندان‌های او آسیب نرساند. به جای خرید پفک که بسیار برای دندان مضر است از ذرت یا پف فیل استفاده کنید.

آشپزی

با استفاده از آرد و تخم مرغ و شکر می‌توانید کیک یا کلوچه درست کنید. حتما کودک را در این فرآیند شریک کنید و از او بخواهید به شما در پخت کیک کمک کند. کنجکاوی کودک باعث کشف تجربیات جدید و خاطره‌های جذاب می‌شود.

پیتزا که اکثر کودکان علاقه زیادی به آن دارند، خیلی راحت در منزل درست می‌شود. برای این که پیتزای سالم و خوشمزه‌ای برای کودکتان درست کنید از موادی که ارزش غذایی خوبی دارند استفاده کنید و سوسیس و کالباس را که مضر هستند حذف کنید.

تقسیم کار جمعی

شما می‌توانید برای انجام هر کاری در منزل هدف تعیین کنید و با تقسیم کار وظایفی را برای هر فرد در نظر بگیرید. مثلا می‌توانید به صورت جمعی و مشارکتی در نظافت منزل کمک کنید یا با چیزهایی که در دسترس دارید کاردستی یا یک وسیله تزئینی درست کنید.

یکی از کارهای جالبی که تاثیر مثبتی در رفتار کودک دارد مرتب کردن وسایل است. با تقسیم وظایف او یاد می‌گیرد که وسایلش را مرتب و در جای خود قرار دهد. هم‌چنین می‌توانید بررسی کنید و لباس‌های اضافه را به افراد بی بضاعت ببخشید. مشاهده این رفتار باعث ایجاد حس همدلی در کودک می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، فعالیت‌های دیگری نیز وجود دارد. شما هم پس از خواندن این مطلب می‌توانید نظرات خود را در مورد فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید به اشتراک بگذارید.

   

 


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;