کودک از چه سنی می‌تواند مسواک بزند؟

کودک از چه سنی می‌تواند مسواک بزند؟

بهترین سن برای مسواک زدن کودک چه زمانی است؟ نوع خمیردندان و مدل مسواک کودکان چگونه باید باشد؟

بسیاری از کودکانی که به مهد کودک می‌روند دچار پوسیدگی دندان هستند. پوسیدگی دندان در میان کودکان نسبت به بیماری‌های دیگر شایع‌تر است. بنابراین والدین باید از طریق آموزش‌های خوب و تمرین‌های عملی کودک را به مسواک زدن مشتاق کنند.

زمانی که دندان‌های کودک در حال رویش است، برای حفظ پاکیزگی دندان‌ها، می‌توانید با یک گاز استریل آن‌ها را تمیز کنید. حتی می‌توانید به آن‌ها یاد دهید که آب را غرغره کنند (توی دهان بچرخانند). بعد از 18 ماهگی که دندان‌های آسیاب عقب در آمدند می توانید از مسواک با فرچه نایلونی نرم استفاده کنید و به آرامی دو طرف داخلی و خارجی دندان‌ها را مسواک بزنید.

اگر کودک موافق بود و اجازه می‌داد، روی زبان او را تمیز کنید تا باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند از بین بروند. به محض شاخه شاخه شدن مسواک آن را عوض کنید. از درپوش‌های محافظ عروسکی استفاده کنید تا مسواک آلوده نشود و کودک با دیدن آن تمایل پیدا کند تا دندان‌هایش را مسواک کند. به طور کلی مدت زمان استفاده از مسواک یک الی دو ماه است. 

زمانی که کودک توانایی مسواک زدن پیدا کرد، بهتر است موافقت کنید و به او اجازه دهید تا این عادت را به تنهایی و با نظارت شما تمرین کند و به خوبی دندان‌هایش را مسواک بزند. برای ایجاد علاقه در کودک بهتر است همزمان با هم مسواک بزنید. دندان‌های یکدیگر را چک کنید تا از تمیزی آن مطمئن شوید. اگر این کار را به خوبی انجام نداده به او بگویید نقطه‌ای را جا گذاشته و خودتان آن را تمیز کنید.

دندان های نوزادی که به دندان شیری معروفند هدلیل شرایط خاص تغذیه کودکان، ریسک پوسیدگی بالایی دارند. به این خاطر باید بیشتر از آن‌ها مراقبت کرد تا در سال‌های اولیه دچار پوسیدگی های عمیق و دردناک نشوند. برخی از ولدین به اشتباه فکر می کنند که دندانهای شیری ریشه بلندی ندارند و همگی در سالگی می افتند. باید این باور را تصحیح کرد: دندان های شیری جلویی در 6 الی 7 سالگی لق شده و می افتند اما دندان های عقبی یا همان آسیاب ها، تا 12 سالگی در دهان کودک باقی می مانند و بنابراین باید طوری مدیریت شود که قبل از این سن مجبور به کشیدن دندان های آسیاب شیری نشوید.


اگر کودک تمایلی به مسواک زدن نشان نداد چه کار باید کرد؟

اگر کودک برای مسواک نزدن بهانه می‌آورد و اصرار می‌کند، با تهیه مسواکی که تصویر شخصیت‌های کارتونی را دارد او را تشویق کنید. می‌توانید او را به فروشگاه‌های بزرگ ببرید تا مسواک مورد علاقه خود را انتخاب کند. این کار تاثیر زیادی در جلب علاقه کودک دارد. مسواک‌های رنگی نیز در این زمینه ابزاری برای ایجاد علاقه کودک به مسواک زدن هستند.

جهت استفاده از خمیر دندان فلوراید دار سن مشخصی وجود دارد. اگر کودک شما در سنی است که هنوز کنترل بلع ندارد، نباید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کند.

چه زمانی باید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کرد؟

در مورد مقدار و زمان مناسب استفاده از فلوراید حتما با دندانپزشک کودکان مشورت کنید. جهت استفاده از خمیر دندان فلوراید دار نیز سن مشخصی وجود دارد. اگر کودک شما در سنی به سر می برد که هنوز کنترل بلع ندارد، نباید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کند. به بیان دیگر اگر کودک روی قورت ندادن خمیر دندان کنترلی ندارد و ممکن است در هر بار مسواک زدن، مقادیری از فلوراید موجود در خمیر دندان را قورت دهد، هنوز زمان مناسب برای استفاده از خمیر دندان فلورایدفرا نرسیده است.سن بروز کنترل بلع در کودکان مختلف متفاوت است اما معمولا در سه سالگی کودک این مهارت را پیدا می کند.

فلوراید باعث استحکام مینای دندان می‌شود و از فرسایش آن‌ها در برابر اسید‌ها و باکتری های مضر جلوگیری می کند. البته قورت دادن مقدار زیادی فلوراید و وخمیردندان خوب نیست چون در گذر زمان موجب فلوئوروزیس می شود. فلوئوروزیس (یا فلوروسیس) باعث ایجاد لکه‌های سفیدی روی دندان در بزرگسالی می‌شود.

آب شهری، آب معدنی و آبمیوه‌ها نیز ممکن است دارای فلوراید باشند. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند تا زمانی که کودک دو سالش نشده از خمیردندان فلورایدی استفاده نکند. در صورت لزوم مقدار آن به اندازه یک نخود باشد تا احتمال قورت دادن آن کمتر شود.

چه زمانی برای معاینه کودک را به مطب دندانپزشک ببریم؟

انجمن متخصصین اطفال آمریکا و دندانپزشک‌های آمریکا اتفاق نظر دارند که وقتی کودک یک ساله شد در صورت بروز مشکل او را به دندانپزشکی ببرید. در صورت نبود مشکل نیازی نیست. اگر کودک شما در سن 16 ماهگی هیچ کدام از دندان‌هایش در نیامده یا احتمال پوسیدگی دندان برای او وجود دارد حتما به یک دندانپزشک کودک متخصص مراجعه کنید.


اگر هنوز هم درباره مسواک زدن و جزییات آن برای کودک دلبندتان سوالی دارید، می توانید به کانال تلگرام ما بپیوندید و ی از طریق واتس اپ ما پرسش خود را مستقیما با دکتر نوبهار متخصصص دندانپزشکی کودکان مطرح نمایید.
نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;