چگونه با دندان‌هایمان مهربان باشیم

چگونه با دندان‌هایمان مهربان باشیم

دندان‌ها عضو مهمی از بدن ما هستند که به دلیل جویدن غذا و خوراکی‌ها در سلامت ما نقش ویژه‌ای دارند. اگر از اهمیت دندان برای بدن آگاه باشیم شاید ایده جالبی باشد که قدردان دندان‌هایمان باشیم و از آن‌ها تشکر کنیم. روش‌های بسیاری برای حفظ سلامت دندان و قدردانی از این عضو مهم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برای مسواک زدن زمان تعیین کنید

وقتی مسواک می‌زنید به یک آهنگ گوش کنید. این کار باعث می‌شود از مسواک زدن لذت بیشتری ببرید و با شوق این کار را انجام دهید. خیلی از ما زمان کافی برای مسواک زدن در نظر نمی‌گیریم، اما اگر هنگام مسواک زدن آهنگی در حال پخش باشد حداقل دو دقیقه زمان می‌برد و باعث می‌شود زمان بیشتری برای مسواک زدن صرف کنیم و عادت نادرست سابق را تغییر دهیم. این مسئله کارایی بسیاری به خصوص برای کودکان دارد. استفاده از این روش کودکان را به صحیح مسواک زدن تشویق می‌کند.


با دندان‌هایتان مهربان باشید

اکثر آدم‌ها زمان زیادی را صرف مسواک زدن نمی‌کنند و خیلی با شدت و سریع این کار را انجام می‌دهند. اگر مسواک‌‌تان ساییده شده و موهای آن خم شده به این دلیل است که با فشار شدیدی مسواک می‌زنید. برای جلوگیری از این پیشامد، با دندان‌ها و لثه‌های خود مهربان باشید و از مسواک‌هایی با فرچه نرم استفاده کنید.


آب کافی میل کنید

یکی از راحت‌ترین و ارزان‌ترین و موثرترین روش‌های مراقبت از دندان نوشیدن آب کافی است. نوشیدن آب نه تنها به سلامت عمومی بدن کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود موادی که بعد از صرف وعده‌های غذایی به دندان‌ها چسبیده از بین بروند و محیط اسیدی دهان را متعادل می‌کند و پلاک‌های باکتری که به دندان می‌چسبند را از بین می‌برد.  به سختی نفس کشیدن دهان را خشک می‌کند و نوشیدن آب به مقدار کافی دهان را مرطوب و تنفس را بهتر می‌کند.

برای بررسی وضعیت معمول و سلامت دندان‌ها بهتر است  در زمان‌های مشخص (حداقل دوبار در سال) به دکتر مراجعه کنید.


به دندانپزشک مراجعه کنید

دقیقا چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ برای بررسی وضعیت معمول و سلامت دندان‌ها بهتر است شما و کودکتان در زمان‌های مشخص (حداقل دوبار در سال) به دکتر مراجعه کنید. حتی اگر خیلی خوب از دندان‌هایتان مراقبت می‌کنید باز هم نیاز به چک آپ و معاینه دارید. بهتر است هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا از ایجاد مشکلات احتمالی جلوگیری شود و پوسیدگی‌های سطحی دندان برطرف شود. مراقبت پیشگیرانه بهترین روش حفظ سلامت دندان‌ها است.

در کنار موارد فوق، بررسی و رعایت پنج عادت مهم برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی نیز میتاند برای مراقبت از دندان ها بسیار راهگشا باشد.

نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;