چگونه دندانپزشک متخصص را از دندانپزشک عمومی تشخیص دهیم؟

چگونه دندانپزشک متخصص را از دندانپزشک عمومی تشخیص دهیم؟

با گسترش روزافزون علوم مختلف، علم دندانپزشکى به رشته هاى مختلف و شاخه هاى تخصصى تر تقسیم می گردد و افراد نخبه و متخصصین، با ادامه تحصیل در این شاخه هاى تخصصى به درجات بالاتری از علم و تخصص دست پیدا می کنند.

دندانپزشک متخصص پس از گذراندن یک دوره ٦ ساله عمومى و چند سال کسب تجربه بالینى، یک دوره تخصصى ٣ تا ٥ ساله را سپرى نموده و با ارائه یک پایان نامه تحقیقى در زمینه تخصصى رشته خود ، به تشخیص و درمان مشغول مى شود .

دوره دندانپزشکی عمومی دوره ای شش ساله است که برخی از دندانپزشکان پس از پایان این مدت و در ادامه در آزمون دوره های تخصصی پذیرش دستیار ( رزیدنت ) سه تا پنج ساله شرکت کرده و بعد از قبولی در یکی از رشته های مربوطه متخصص می شوند .

تفاوت بین دندانپزشک عمومی و دندانپزشک متخصص چیست؟

دندانپزشک دکتری است که با گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی قادر به انجام درمانهای غیر پیچیده عمومی دهان و دندان نظیر پر کردن دندان ، عصب کشی ، کشیدن دندان ، پروتزهای دندانی یا جرمگیری می باشد.

درمان کیس های پیچیده حتی ترمیم و عصب کشی و ناراحتی های شدید لثه نیز در دایره درمان متخصصین این رشته ها قرار می گیرد. متخصص دندانپزشکى ، فردى است که پس از گذراندن دوره دندانپزشکى و قبولى در امتحانات ورودى ، یک دوره تخصصى ٣ تا ٥ ساله را گذرانده و توانایى انجام درمانهاى پیچیده و تخصصى دندانپزشکى را در شاخه هاى مختلف تخصصى دارد .

فلوشیب های تخصصی نیز به قبولی در آزمون ورودی و گذراندن دوره ۱۲ تا ۱۸ ماهه نیاز دارند .

متخصصین پس از گذراندن این دوره و دارا بودن بورد تخصصی رتبه علمی معادل فوق تخصص دارند که در پروانه پزشکی آنها درج می شود .

نحوه تشخیص دندانپزشک عمومی از دندانپزشک متخصص چگونه است؟

یک روش ساده توجه به عناوین نوشته شده روی تابلو و مهر دندانپزشکی است که به وی مراجعه می کنید. واژه “داراى بورد تخصصى”مختص دندانپزشکی است که تخصص خود را در یکى از شاخه هاى دندانپزشکى طی دوره ای مجزا بعد از دوره دندانپزشکی عمومی در دانشگاههای معتبر کشور گذرانده است اما کلماتی از قبیل ارتودنسی ، زیبایی ، عضو انجمن دندانپزشکان زیبایى و … به تنهایی گواهی بر دارا بودن تخصص در این زمینه نمی باشند. روش دیگر مراجعه به لیست دندانپزشکان در سایت نظام پزشکى است تا بتوانید از بودن نام دندانپزشک خود در لیست متخصصین کشور اطمینان حاصل کنید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;