علت به جود آمدن دندان قروچه در بین کودکان چیست؟

علت به جود آمدن دندان قروچه در بین کودکان چیست؟

آیا کودک شما شب ها دندان قروچه می کند؟

والدین اغلب نگران سایش دندان ها توسط کودکان هستند. اغلب اوقات، اولین نشانه سر و صدای ایجاد شده توسط کودک در هنگام خواب بر روی دندان های خود است. یا ممکن است والدین از طریق مشاهده کوتاه شدن دندان متوجه دندان قروچه یا ساییدن دندان ها توسط کودک شوند.


نظریه ای در مورد علت این مسئله وجود دارد که به مؤلفه های روانشناختی اشاره می کند. ایجاد استرس به دلیل یک محیط جدید، طلاق، تغییراتی در مدرسه و غیره می توانند کودک را تحت فشار قرار دهند تا دندانهای خود را آسیاب کند و با این کار از میزان نگرانی و استرس خود بکاهد.

نظریه دیگر مربوط به فشار در گوش داخلی در شب است. در صورت بروز فشار (مانند هواپیما در هنگام برخاستن و فرود آمدن، هنگامی که افراد در حال جویدن آدامس و غیره هستند تا فشار را برابر کنند) کودک با فشار دادن فک خود برای رفع این فشار دندان هایش را به هم می ساید.


در اکثر موارد بروکسیسم یا دندان قروچه کودکان نیازی به درمان ندارد. اما اگر ساییدگی بیش از حد دندان ها وجود داشته باشد، و ظاهر دندان ها را نازیبا کند ممکن است دندانپزشک یک محافظ دندان به کودک شما دهد تا در هنگام خواب از آن استفاده کند.


نکته منفی و قابل توجه در مورد استفاده از محافظ دندان این است که اگر دستگاه در حین خواب خارج شود احتمال خفگی وجود دارد و ممکن است در رشد فک ها اختلال ایجاد کند. اما نکته مثبت استفاده از محافظ دندان باعث جلوگیری از سایش به دندان اصلی می شود.

خبر خوب این است که بیشتر کودکان این دوره را پشت سر می گذارند. دندان قروچه بین سنین 6-9 سال کاهش می یابد و کودکان تمایل دارند سایش دندان خود را بین 9 تا 12 سالگی متوقف کنند. اگر به بروکسیسم یا دندان قروچه مشکوک هستید، این موضوع را با پزشک متخصص اطفال یا دندانپزشک کودک خود در میان بگذارید.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;