مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

آیا مسواک برقی بهتر از مسواک­ معمولی رایج است؟ چه کسانی باید حتما مسواک برقی بخرند؟ این موارد از جمله سوالاتی است که بیماران عزیز کرمانشاهی مراجعه کننده به مطب دکتر شکوفه نوبهار در مورد آن ابهام دارند. اگرچه تحقیقات علمی تا به امروز به جواب مشخصی در پاسخ به این سوال نیافته­­اند؛ اما در ادامه مزایا و معایب هر دو مسواک مقایسه شده تا شما را در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

مسواک برقی یا معمولی؟ دندانپزشکی کرمانشاه

۱- کدام بهتر است؟ 

مطالعات علمی زیادی انجام شده است تا در مورد مؤثرتر بودن مسواک های دستی یا برقی در کاهش بیماری لثه و پاک کردن پلاک تحقیق شود. بررسی انجام شده بر روی حدود ۳۰ تحقیق در مورد مقایسه ی مسواک های دستی و برقی به این نتیجه رسید که در کل تفاوت بارزی بین مسواک های دستی و برقی در قابلیت از بین بردن پلاک و پیشگیری از بیماری لثه وجود ندارد. البته شواهد نشان می دهد که انواع خاصی از مسواک های برقی یا شارژی به نام مسواک های چرخشی-نوسانی (که سر آن می چرخد و به عقب و جلو حرکت می کند) بهتر و مؤثرتر از مسواک های دستی هستند.

نکته مهم آین است که روش مسواک عاملی مهم­تر از نوع مسواک است. مطالعات نشان داده اند که مسواک زدن با مسواک معمولی، به شرطی که روش دستی کامل و درست باشد، نتیجه مشابهی با مسواک های برقی خواهند داشت. نابراین اگر احساس شود روش دستی ناکامل و ناقص انجام می شود، استفاده از مسواک برقی می تواند مفید باشد.

نکته ظریف دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد: اگرچه مسواک برقی هیچ برتری ویژه ای به مسواک دستی ندارد، ولی نکته ای که در استفاده از آن نهفته است، شور و شوقی است که در هر کس (به ویژه کودک) برای مسواک زدن ایجاد می کنند. این طبیعت انسان است که هر تغییر جدیدی در زندگی باعث بهبود در رفتار او می گردد و مسواک برقی هم از این قانون مستثنی نیست.

۲- برتریهای مسواک برقی 

مسواک برقی در مقایسه با مسواک دستی دارای مزایای زیر است:

 امکانات بیشتر: برخی از این مسواک ها دارای امکانات خاصی هستند. مسلما داشتن این امکانات لازم و ضروری نیست اما به هر حال در اختیار داشتن این آپشن ها از نداشتن شان بهتر است. در برخی از مسواک­ ها مجهز به حسگرهایی هستند که اگر شما با فشار بیش از حد مسواک بزنید به شما هشدار خواهد داد. همچنین برخی دارای هشدار دهنده زمان تعویض سر مسواک بوده و یا برخی یک تایمر دارند تا متوجه باشید مسواک زدن هر قسمت از دهان شما به حد کافی طول کشیده است یا نه.

 نیروی کمتر مورد نیاز: تحقیقات نشان داده است مسواک های برقی به نیروی کمتری برای مسواک زدن نیاز دارند. نیروی کمتر مورد نیاز برای برداشت پلاک مساوی است با کاهش خطر تحلیل و سایش لثه، کاهش بیشتر التهاب و خونریزی از لثه در مقایسه با مسواک های دستی. علاوه بر این توانایی بیشتر در برداشت جرم و تغییر رنگ دندان ها در مقایسه مسواک دستی از دیگر مزایای مسواک های برقی به شمار می‌رود.

 جذابیت برای کودک: همیشه مسواک برقی برای کودکان جذابیت ویژه­ ای داشته و کودک به عنوان یک اسباب بازی خاص به مسواک نگاه می کند. علاوه بر این، مسواک های برقی دارای سر کوچکی هستند و این مساله موجب دسترسی آسان به نواحی مختلف دهان کودک خواهد شد.

 بهبود نتیجه مسواک زدن: همانطور که پیش تر اشاره شده، برای کسانی که مسواک زدن را به روش درستی انجام نمی دهند مسواک برقی می تواند موجب بهبود مسواک زدن شود چرا که خود مسواک وظیفه انجام حرکات را به عهده می گیرد؛ بنابراین بدون توجه به توانایی فردی، یک تکنیک خوب برای مسواک زدن را فراهم خواهد نمود.

جذابیت مسواک برقی برای کودکان دندانپزشکی کرمانشاه

۳- برتری های مسواک معمولی 

 تمیز کردن زبان: مسواک های برقی معمولا قادر نیستند عمل تمیز کردن زبان را به خوبی انجام دهند. اگرچه برخی مدل های مسواک برقی همراه با مسواک مخصوص زبان به بازار آمده اند که این مساله باعث حل مشکل شده است.

 انعطاف پذیری بیشتر: مسواکهای معمولی نسبت به مسواک های برقی به مراتب انعطاف پذیر تر بوده و تونایی حرکات بیشتری در مسواک زدن را دارند. همچنین مسواک زدن قسمت های انتهایی دهان با مسواک های دستی ساده تر است.

 در دسترس پذیری: مسواک های معمولی برای مسافرت کاربردی ترند. شما ممکن است قبل از شروع مسافرت فراموش کرده باشید مسواک برقی خود را شارژ کنید و یا در هنگام استفاده از مسواک به قطع شدن برق، نبود باتری و... بر بخورید. مسواک معمولی این مشکلات را ندارد و همیشه در دسترس است.

 تنوع بیشتر: مسواک های دستی تنوع گسترده تری نسبت به مسواک های برقی دارند. مسواک های دستی در انواع نرم، معمولی و سفت با سر های بزرگ یا کوچک ارایه می گردد. مثلا اگر شما فردی بالغ با دهانی کوچک باشید، باید خوش شانس باشید تا بتوانید مسواک برقی مناسبی پیدا کنید. اما این محدودیت ها در مسواک های دستی وجود ندارد.مزایای مسواک برقی

۴- مسواک برقی بیشتر برای چه کسانی توصیه می شود؟

گروه اول: کسانی که محکم مسواک می زنند.

اگر عادت دارید به شدت مسواک بزنید، یعنی همان کاری که به لثه ها و دندان ها آسیب می رساند و موجب تحلیل لثه ها می ­گردد. مسواک برقی برای شما ملایم بودن با لثه ها و دندان ها را راحت تر می کند و آنها را تمیز هم می کند.

گروه دوم: سالمندان با محدودیت در توانایی عضلات

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می توانند با خرید یک مسواک برقی از مزایای آن بهره ببرند. در دوران سالمندی به دلیل کاهش توانایی عضلات و مفاصل و یا بیماری های خاصی مثل پارکینسون، کنترل کارهای دقیق مثل مسواک زدن برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها دشوار است. مسواک برقی میی تواند به سالمندان کمک کند تا بدون تلاش طاقت فرسا و صرف وقت زیاد بهداشت دندان هایشان را رعایت کنند.

گروه سوم: معلولان جسمی یا ذهنی

کودکان دارای مشکلات جسمی و یا ذهنی نیز از گروه افرادی هستند که هدیه‌کردن یک مسواک برقی به آنها می‌تواند برایشان بسیار مفید باشد. این کودکان معمولا خودشان توانایی مسواک زدن کامل و درست را ندارند و این کار به‌وسیله والدین و یا مربی هایشان انجام می شود و به این ترتیب فردی که از این کودکان نگهداری می کند می تواند راحت تر و با صرف وقت کمتر و موثرتر دندان های این معلولان را مسواک کند.

گروه چهارم: نوجوانان تحت درمان اورتدنسی 

جوانان و نوجوانانی که دندان هایشان را ارتودنسی کرده و روی دندان هایشان براکت ها (سیم های اورتودنسی) وجود دارد که محل گیرکردن باقی مانده مواد غذایی است و اگر دندان ها در مجاورت این وسایل به درستی مسواک زده نشوند، ارتودنسی خود می تواند موجب پوسیدگی دندان های این افراد شود. اگر نوجوان شما به ویژه ارتودنسی کرده است و توجه چندانی بر حفظ بهداشت دهان و دندان هایش ندارد، می‌توانید برایش یک مسواک برقی خریداری کنید. این مسواک ها در زمان کوتاهی دور براکت ها را تمیز کرده و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کنند ولی پیش از خرید آن با دندانپزشک درباره خرید نوع مناسب و روش درست استفاده از آن مشورت کنید.

------------------------------------------------------------------------------------------

اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز سوالی در ذهن شما باقیمانده است، می­­­توانید آنرا در قسمت «از دکتر بپرسید» مطرح کنید. دکتر شکوفه نوبهار، متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان، در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهد داد.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;