پنج توصیه برای تشویق کودک به مسواک زدن

پنج توصیه برای تشویق کودک به مسواک زدن

توصیه می­شود آموزش مسواک زدن به کودک در سنین بسیار پایین انجام شود؛ در  این صورت کودک به اهمیت رعایت بهداشت دهان پی برده و این عادت بهتر در او نهادینه خواهد شد. برای اینکه به کودک مسواک زدن را یاد داده و او را به ادامه دادن این کار تشویق کنید می توانید از نکات زیر کمک بگیرید: تشویق کودکان به مسواک زدن | دندانپزشکی کرمانشاه

۱- به کودک اجازه دهید مسواک خود را انتخاب کند.

اگر کودک شما مسواک نمی زند شاید برای تشویق به تنوع نیاز داشته باشد. فانتزی بودن مسواک برای کودکان بسیار مهم است. سعی کنید مسواکی تهیه کنید که مطابق سلیقه اوست و در صورت امکان شخصیت های کارتونی مورد علاقه ­اش در آن مسواک حضور داشته باشد. برای این کار مسواک های نرم با سر کوچک را انتخاب کرده و به کودک نشان دهید تا از بین آنها خودش یکی را انتخاب کند. اگر این حق انتخاب باعث ایجاد اشتیاق در کودک برای شروع مسواک زدن می باشد، حتما به او این اجازه را بدهید؛ حتی اگر حس کنید کمی زیادی روی شده است.

۲- برای کودک خمیر دندان کوچک و فانتزی با طعم دلخواه او مهیا کنید.

جهت ایجاد انگیزه در کودک کمی حوصله به خرج دهید. تا جای ممکن سعی کنید خمیر دندان او با خمیر دندان خود شما متفاوت بوده و کودکانه باشد. طعم های تند موجود در خمیر دندان بزرگسالان ممکن است کودک را به مسواک زدن بی میل کند. به کودک اجازه دهید خودش طعم و طرح خمیر دندانش را از بین خمیر دندان های مخصوص کودکان انتخاب کند. این جزییات ساده، می تواند تاثیر عمیقی بر انگیزه کودک داشته و در نتیجه سلامت آینده او را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

خمیر دندان مناسب کودکان تهیه کنید | دندانپزشکی کرمانشاه

۳- برای کودک مکان مناسبی مهیا کنید.

مطمئن شوید کودک شما به مسواک خود دسترسی داشته و مکان مناسبی برای اینکار در اختیار دارد. اگر محل مسواک زدن از قد او بلند تر است، برای او چهار پایه ای مناسب پیدا کنید تا به مسواک زدن مسلط باشد.

۴- به  کودک خود نشان دهید مسواک زدن یک ارزش است. 

مسواک زدن را یک مساله ارزنده نشان دهید و از کسانی که مسواک می زنند تعریف کنید. به کودک بگویید اگر مسواک بزند می تواند امشب کمی بیشتر بازی کند یا کتاب مورد علاقه اش را برایش خواهید خواند. اگر کودک شما مرتب مسواک می زند نزد دیگران از او تعریف کرده و برای او امتیازاتی ویژه قایل شوید. می توانید برای او هدیه ای تهیه کنید. البته دقت کنید که در این تشویق ها زیاده روی نشود. به هر حال مسواک زدن کاری است که هر فرد باید انجام دهد. هدیه دادن بابت هر بار مسواک زدن کم کم می تواند مشک ساز شود.

۵- از روش های روانشناسی مانند «سیستم پاداش-تنبیه» استفاده کنید.

امروزه روانشناسی کودک روش های عملی موثر و متنوعی برای تشویق رفتار­های مثبت در کودک ارایه می­دهد. این روش ها به منظم بودن کودک و نهادینه کردن یک عادت مهم در او کمک می کنند. برای آشنایی با تکنیک های موثر در اینباره، بهتر است  با روانشناسان کودک مشورت کنید.


دکتر شکوفه نوبهار متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان در کرمانشاه

------------------------------------------------------------------------------------------

در کنار موارد فوق، وبسایت 2min2x.org روش­های متنوعی برای تشویق کودک به مسواک زدن ارایه می­کند که بسیار مفیدند. مقالات دیگر مرتبط با دندان پزشکی کودکان را می توانید در قسمت مقالات مطالعه کنید. همچنین اگر به مشاوره دندانپزشکی کودکان نیاز دارید سوال خود را اینجا مطرح کنید؛ دکتر شکوفه نوبهار در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهد داد.


نظرات سایرین درباره ی این مقاله


امین عزتی

با سلام من بابای اهورا عزتی هستم از بیمارهای مطب ممنون از مقاله‌های خیلی خیلی مفید خانوم دکتر

نام
ایمیل (اختیاری)

ممکن است به این مقالات هم علاقمند باشید


;